fbpx

Tag: Чешка

Чешкиот Сенат го призна Холодомор како геноцид врз украинскиот народ

Претседателот на Украина Володимир Зеленски ја поздрави одлуката на Сенатот на Чешката Република да го признае холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ, напиша шефот на украинската држава ...

Невработеноста во ЕУ на најниско ниво во последните десет години

Стапката на невработеност во ЕУ и во Еврозоната е на најниско ниво во последните десет години, односно од почетокот на глобалната економската криза, сооошти денеска статистичката служба на Унијата, Евростат.  Како ...

Орбан и Бабиш го негираат тврдењето на Меркел дека ќе потпишат договор за мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа негираше дека Унгарија е една од 14-те земји, кои се подготвени да потпишат договор со Германија за забрзување на процесот на реадмисија на барателите на ...

Делегација од Сенатот на Чешката Република во Македонија

 Делегација од Сенатот на Чешката Република, предводена од потпретседателот Јири Шестак денеска е во официјална посета на Република Македонија.  Шестак предвидено е да се сретне со потпретседателка на Собранието на Република ...

Високи дипломати од Чешка и Словенија во посета на Македонија

Во заедничка работна посета на Република Македонија денеска ќе допатуваат заменик министерот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Република Чешка, Јакуб Дур и државниот секретар во Министерството  за ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER