fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: тортура

ОН: Иран врши злосторства против човештвото врз жените и девојчињата

Иранската „репресија врз мирните протести“ и „институционалната дискриминација врз жените и девојчињата“ доведоа до кршење на човековите права, од кои некои може да се окарактеризираат како „злосторства против човештвото“, пишува ...

Јасминка Џумхур, Ерик Мозе и Пабло де Грајф, членови на Независната меѓународна истражна комисија за Украина, присуствуваа на прес-конференција во Обединетите нации во Женева, Швајцарија, 23 септември 2022 година. Photo: REUTERS

Истрага на ОН: Русија измачувала украински жртви до смрт

Руските окупатори ги мачеле Украинците толку брутално што некои од нивните жртви ги загубиле животите, а семејствата ги принудувале да слушаат додека силуваат жени од соседството, соопштија денеска членови на ...

Рамзан Кадриов и Зелимхан Бакаев на средба во Чеченија во 2017 година Фото: Инстаграм

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Чеченскиот сатрап Рамзан Кадиров наредил егзекуција на поп-ѕвездата Зелимхан Бакаев за која открил дека е геј откако се ракувал со него на промотивна фотографија, соопшти локалната група за човекови права, ...

Фото: Затворот во Гвантанамо/ wikimedia commons

Заливот Гвантанамо – грдото поглавје на немилосрдните прекршувања на човековите права

И 21 годишнина по пристигнувањето на првите затвореници во затворот Гвантанамо во Куба, објектот сеуште опстојува како место на „неспоредлива озлогласеност“ а неговата континуирана работа останува дамка на посветеноста на ...

Фото: миа.мк/архива

Апелација ја одби жалбата на ЈО, потврдена пресудата на Кривичен за „Тортура“

Апелациониот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје во врска со случајот „Тортура“ и ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд Скопје. - Апелациониот суд ...

Фото: Фејсбук на регионалната полиција на Херсон

Докази за руските злосторства откриени во деокупираните украински региони, пронајдени нови ќелии за мачење во Херсон и Миколаев

Во Херсон, службениците за спроведување на законот открија ќелија за мачење што руските окупатори ја поставиле во просториите на регионалната полиција, пренесува Укринформ. „Во Херсон, специјализираните меѓуресорски истражни тимови продолжуваат ...

Бошкоски ќе сведочи за „Тортура“ на СЈО

Со сведочење на Љубе Бошкоски денеска во Кривичниот суд треба да продолжи рочиштето за предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, ...

Болеста на обвинетиот Филип Атанасов го одложи судењето за „Тортура“

Судењето за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ е одложено за 9 јули поради неприсуство на обвинетиот Филип Атанасов. Неговиот адвокат Љупчо Шврговски достави писмена лекарска потврда од здравствената установа ...

Бошкоски: Мијалков веројатно е подготвен да ми се извини

Оштетениот во случајот „Тортура“ Љубе Бошкоски по одложувањето на денешното рочиште, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека мисли оти првообвинетиот Сашо Мијалков веројатно е подготвен да му се извини, и ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER