fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: украинска амбасадорка

Фото: Твитер

Амбасадорката Дир се заблагодари на Северна Македонија за приклучувањето кон Коалицијата на држави кои работат на создавање на Специјалниот трибунал

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, преку Твитер објава се заблагодари на Северна Македонија што се приклучи кон Коалицијата на држави кои работат на алгоритмот за создавање на Специјалниот трибунал ...

Амбасадорката Дир се заблагодари за поддршката од Северна Македонија за Украина и приклучувањето на Заедничката декларација на Г7

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир им се заблагодари на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и шефот на дпломатијата, Бујар Османи за поддршката од Северна Македонија на Украина и приклучувањето на ...

Амбасадорката Дир: Штом го ослободиме Крим, ќе сториме сѐ за да ги заштитиме домородните народи на Украина и да ги изведеме пред лицето на правдата одговорните за воените злосторства

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, со порака на Твитер по повод  9 август, Меѓународниот ден на домородните народи во светот кој се одбележува за да се покаже годишна поддршка ...

Украинската амбасадорка Дир: Драги македонски пријатели, од срце Ви го честитам Денот на македонскиот јазик!

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, со срдечна порака на Твитер го честиташе 5 мај - Ден на македонскиот јазик. 5 мај - Ден на македонскиот јазик! Македонскиот јазик е ...

Фото: Твитер

Дир: Синоќа државата-терорист и членка на ОБСЕ ја нападна Сумската област пет пати, во ракетирањето на Миколајив – 1 лице загина, 23 се повредени

Бројот на повредени во рускиот напад во текот на ноќта на Миколаев се искачи на 23. Еден цивил е убиен, а 23 се повредени во рускиот ракетен напад во текот ...

(Видео) Амбасадорката Дир: Украинските бранители ја имаат силата на духот што принуди многумина во светот да ги преиспитаат заедничките вредности во целина

Амбасадорката на Украина, Н.Е. Лариса Дир, на почетокот од своето обраќање на  Конференцијата „Украина – година на хероизмот“ се заблагодари за поддршката на Украина, како и на присутните за тоа ...

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Амбасадорката Дир: Државата терорист Русиja гранатира станбени квартови во Херсон, досега 6 починати и 12 ранети цивили

„Пред малку во Херсон државата терорист Русиja и земја членка на ОБСЕ нанесе удар врз станбени квартови, објекти на критичната инфраструктура, градинка, болница, приватни гаражи, автомобили и станица на јавен превоз. Во ...

Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост – ние го почитуваме споменот на жртвите од Холокаустот

Украинската амбасадоркаво Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир се обрати на одбележувањето на 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот во Институтот за Духовно и Културно Наследство на Албанците ...

Фото: Твитер на украинската амбасадорка Лариса Дир

Лариса Дир: Ниту една земја во светот нема право да го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на државите

322 ден од инвазијата на Русија. Терористичката држава Руска федерација и земја членка на ОБСЕ во текот на оваа ноќ истрела повеќе од 40 ракети на територијата на заедницата Куцуруб, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER