fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: УНИЦЕФ

Wounded child in Gaza, Photo> Ashraf Amra - Anadolu Agency

УНИЦЕФ: Илјадници исчезнати деца се затрупани под урнатините во Газа

Заменик извршниот директор на УНИЦЕФ, Тед Чајбан, информираше во Советот за безбедност на ОН дека „телата на илјадници исчезнати деца остануваат закопани под урнатините во Газа“. Чајбан говореше на специјалниот ...

Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)

УНИЦЕФ: Повеќето деца и бремени жени во Газа немаат можност за основните потреби за исхрана

УНИЦЕФ денеска објави дека повеќето мали деца и бремени жени во Појасот Газа не се во можност да ги задоволат своите основни нутритивни потреби. Резултатите од истражувањето на УНИЦЕФ, објавено ...

Фото: Мета.мк

Дезинформациите во здравството може да нè чинат животи, вакцините се најдобра заштита од заразни болести

Три болести му се закануваат на европскиот континент, а тоа се пертусис, дифтерија и морбили. Дали ќе имаме случаи, зависи од степенот на вакцинација и од свесноста на родителите за ...

Ковачевски – Абди: Децении соработка со УНИЦЕФ донесоа позитивни промени во Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски, во Њујорк оствари средба со заменик-извршниот директор на УНИЦЕФ, Омар Абди, со кого разговарале за севкупната соработка на Република Северна Македонија со УНИЦЕФ, која во 1993 година, ...

2,3 милијарди фунти на Роман Абрамович од продажбата на Челзи одат за помош на Украина

Британската Влада е се поблиску до префрлање на 2,3 милијарди фунти на Украина. Средствата доаѓаат од продажбата на фудбалскиот клуб Челзи од милијардерот Роман Абрамович минатата година. За да бидат ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER