fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Уранија Пировска

Пировска: Патриотизмот се злоупотребува за интересите на национализмот

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за разликите меѓу национализмот и патриотизмот, говорот на омраза и претстојниот референдум.  https://www.youtube.com/watch?v=EJw9roMQdcM&t=304s ЦИВИЛ Медиа: Која е ...

Затворањето на балканската рута го зголеми криумчарењето на луѓе

„Бегалците што пристигнуваат во Табановце најчесто се поврзуваат со криумчарски групи за да најдат илегален излез од територијата на Македонија. МВР треба да ги мониторира оние подрачја каде што има ...

Мемети и Пировска набљудувачи во Европската агенција за фундаментални права

Владата на вчерашната седница одлучи Народниот правобранител Иџет Мемети, да биде набљудувач во Управниот одбор на Европската агенција за фундаментални права, а за заменик-набљудувач ја назначи Уранија Пировска, извршна директорка ...

Мизерни услови во КПД Идризово!

Премиерот Зоран Заев во придружба на Народниот правобранител Иџет Мемети и на извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, денеска го посетија Казнено-поправниот дом „Идризово“. Ова е состојбата која ја ...

Пировска: Затворот во Идризово треба да се затвори!

По повод вчерашниот извештај на Народниот правобранител, за условите во кои престојуваат осудените лица, ЦИВИЛ Медиа разговараше со Уранија Пировска, извршна директорка на Хелсиншкиот комитет. https://www.youtube.com/watch?v=LYLHVz5bh1w За наодите на Хелсиншкиот ...

УЈП во невладините: „Десоросоизација“ или редовна инспекција?

Веќе трет ден, продолжува инспекциската контрола на Управата за јавни приходи во повеќе граѓански организации, кои беа дел од иницијативата „Ние одлучуваме“. Инспекцискиот надзор доаѓа по говорот на поранешниот премиер ...

Протест во вторник: Марш и целовечерно бдеење над Уставот

„Ајде!“ – Платформата за граѓанска политика ги повика сите граѓани и граѓанки на Македонија, без оглед на нивната припадност или членство во организации, здруженија, иницијативи, синдикати и политички партии, масовно ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER