fbpx
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк
Фото: Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски

Tag: Уставен суд

Фото: Министерство за правда

Уставен суд прифати уште една иницијатива на Лога, укинат пропис за пречекорен уставен рок

Министерот за правда во техничката Влада, Кренар Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд  У.бр 101/2023  за укинување на уште еден пропис по поднесена Иницијатива за пречекорување на уставниот рок ...

Уставниот суд го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука со која се укинува делот „националност" во Законот за матичната евиденција, соопшти прес-службата на Судот. Уставните судии ја донесоа оваа одлука во рамките ...

Уставниот суд треба да донесе одлука за „националност“ во Законот за матичната евиденција

Уставниот суд денеска ќе ја одржи осмата седница на која теба да бидат разгледани две иницијативи за оценување на уставност и законитост и два предлога за одлучување со нацрт-одлуки. Уставните ...

Уставниот суд одлучи: Вработените во МФ нема да добиваат 30 отсто повисоки плати и нема да ги вратат паричните средства што претходно ги добиле

Уставниот суд донел конечна одлука за платите на вработените во Министерството за финансии (МФ). Како што соопшти денеска претседателката на Судот, Добрила Кацарска, се работи за укинувачка одлука, а не ...

Фото/ Собрание на Р.С. Македонија

Пратениците во среда ќе расправаат за избор на нов државен обвинител и нов уставен судија

Предлозите за избор на обвинителот Љупчо Коцевски за нов републички јавен обвинител, и изборот на професорката Ана Павловска Данева за судија на Уставен суд, се на дневниот ред на 140. ...

Средба Кацарска – Дрекслер: Правната држава е основна тема за пристапните преговори со ЕУ

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска вчера одржала работна средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија во земјава, Петра Дрекслер. На средбата, како што информираат од Уставниот суд, станало збор ...

Со седум гласа „за“ и три „против“, Данева помина за уставен судија на Комисијата за избори и именувања

Собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата, на продолжението на денешната седница, со седум гласа „за“ и три „против“, го изгласа предлогот за Ана Павловска Данева за кандидат за ...

ВМРО-ДПМНЕ против Павловска Данева да биде уставна судијка, СДСМ повикува да се комплетира Уставниот суд

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ја продолжи расправата за предлогот Ана Павловска Данева да биде избрана за уставна судијка,  при што од ВМРО-ДПМНЕ  повторно оценија дека ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER