fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: загадување

Шукова: Прилеп е позитивен пример за селекција на отпад во секое домаќинство, за потребите на општините за селекција на отпадот ќе обезбедиме 7.000 контејнери

Цементарница Усје обвинета за најголем загадувач, пречистителната станица во Скопје, надеж гледа во нов грант од ЕУ, дали во Северна Македонија можеме да посочиме место за кое би рекле дека ...

Фото: Драган Мишев/ ЦивилМедиа

Јанчева: Загадувањето на воздухот во Скопје останува алармантна тема

Загадувањето на воздухот во Скопје останува горчлива и алармантна тема, која директно го засега најскапото нешто – здравјето на скопјани, изјави на прес-конференција, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на ...

„Големо уво“ и во Јавното обвинителство, загадувањето – тема за раздор, ЦИВИЛ-ни активности…

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески ги извести новинарите дека Основното јавно обвинителство води предистражна постапка за телефонската централа во својот објектз поради снимање на сите влезни или излезни телефонски разговори. ...

Протести, последен поздрав, знамиња и закони…

Еден од најреномираните драмски автори, академик Горан Стефановски (1952) почина вчера по кусо боледување во Кентербери, Англија, каде што живееше. Стефановски, е автор на драмите „Јане Задрогаз“, „Диво месо“, „Лет ...

26 ноември: Загадување,  предлози за амнестија, некооординиран суд, Јанакиески – жртва на Груевски, Лика се врати на работа…

Иако Владата во минатонеделната стратешка програма „План за чист воздух“, во која борбата против загадувањето се воведува и промовита како стратешки приоритет, си постави цел да го подобри квалитетот на ...

ЦИВИЛ: Игнорирањето на интересите на граѓаните мора да престане!

ЦИВИЛ - Центар за слобода најостро го осудува урбанистичкото дивеење во општина Аеродром и изразува силна поддршка на незадоволните граѓанки и граѓани кои за денеска најавија протест. Го потестуваме градоначалникот ...

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER