fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: загриженост

Европарламентарка: Шокирана сум од она што се случува во Србија

Алесандра Морети, претседателка на Делегацијата на Парламентарниот комитет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Србија, на социјалната мрежа Х напиша дека е шокирана од она што се случува во Србија и штрајкот ...

САД се „длабоко загрижени“ за судбината на Навални, речиси три недели никој не знае каде се наоѓа

САД изразија длабока загриженост за судбината на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, за кого немаат никаква информација каде се наоѓа од почетокот на декември, пишува Франс 24. Длабоко сме ...

Сведоштво на тимот на СЗО од Газа: 1.000 пациенти во болница, врескаат од болка, се лекуваат на подот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска повторно повика на прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, наведувајќи дека информациите за непријателствата и тешките бомбардирања во ...

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

САД се загрижени од големото воено присуство на Србија на границата со Косово и го повикаа Белград да ги повлече своите сили од пограничната зона, каде се забележани српски тенкови ...

Гир: Изразуваме загриженост за сегашниот развој во правосудството

За Европската Унија, како што кажав, владеењето на правото е фундаментално и ако имате компромитирано судство тоа ќе влијае во иднина на обидите на консолидирана демократија и градење на напредна ...

Иванов го потпиша Указот за ратификација на Истанбулската конвенција

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за ратификација на Истанбулската конвенција. Тој ги поздравува основните декларирани причини за ратификација на Конвенцијата, но, како што соопшти неговиот ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER