fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: жртви

Во тек е брутален напад на Русите врз важен град во областа Харкив, има и загинати

Градот Вовчанск во областа Харкив во моментов е под интензивни воздушни напади на руските воздухопловни сили, соопшти регионалниот шеф на воената администрација Олех Синехубов, додавајќи дека има загинати и ранети, ...

Катастрофални поплави во Авганистан, голем број загинати

Три авганистански провинции се погодени од разорни поројни поплави бидејќи новиот бран водени стихии се заканува во северниот дел на земјата, соопштија денеска локалните власти, додавајќи дека загинале најмалку 153 ...

Во Газа 28 деца починаа од глад и дехидрација во последните шест дена

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (OCHA) соопшти дека, според локалното Министерство за здравство, од 1 април досега во Појасот Газа од глад и дехидрација починале 28 ...

Курти: Србија и натаму одбива да ги признае воените злосторства врз косовските Албанци

Косовскиот премиер Албин Курти ја обвини Србија дека и 25 години по завршувањето на војната во Косово продолжува да ги негира злосторствата извршени врз Албанците, јави дописникот на МИА од ...

Путин без ни малку емпатија – се уште јавно не им оддал почит на жртвите од нападот во Москва

Повеќе од една недела откако вооружени напаѓачи упаднаа во концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва, при што загинаа 144 луѓе а повредени се стотици други, Путин се уште јавно ...

Во израелските напади на Газа досега се убиени 30.534 Палестинци, можен договор за прекин на огнот пред 10 март

Досега се убиени 30.534 Палестинци во израелските напади на Појасот Газа, од кои 124 само во последните 24 часа, додека светските медиуми објавуваат дека можно е да се постигне договор ...

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Комисијата на ОН што ги истражува воените злосторства на двете страни од конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе се фокусира на сексуалната злоупотреба од страна на Хамас за време на ...

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот ...

(ВИДЕО) Барак Обама за Њујорк Тајмс: Она што им се случува на Палестинците е неподносливо, како да спречиме децата да бидат убиени?

Поранешниот американски претседател Барак Обама ја осуди војната меѓу Израел и Газа, велејќи дека долгогодишниот конфликт сега повторно се разгори и ги критикуваше социјалните мрежи за продлабочување на поделбите, објави ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER