fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: жртви

Фото: Влада.мк

Влада: Почит за жртвите во ужасните инциденти во Србија и заклучоци во делот на превенцијата

Владата на Република Северна Македонија, денешната седница ја започна со едноминутно молчење и оддавање почит кон жртвите во двата ужасни инцидента, што се случија во Република Србија, во Белград и ...

Силен земјотрес го погоди Авганистан, жртви и во соседен Пакистан

Најмалку две лица загинаа во земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтерова скала што вечерва го погоди северен Авганистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Во соопштението се наведува дека ...

Ердоган им се извини на жртвите од земјотресот: Ве молам простете ми

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара „прошка“ од жителите на провинцијата Адијаман за доцното пристигнување на спасувачките тимови, имајќи предвид дека областа на југоисточниот дел од земјата е меѓу ...

Pre-ministerial press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg

Столтенберг: Путин прифаќа огромни загуби, само за да ја оствари својата цел, не се подготвува за мир, ниту за преговори

Путин прифаќа огромни загуби, недостатокот од квалитет го надополнува со квантитет. Итно треба да се обезбеди повеќе оружје за Украина. Путин не се подготвува за мир или преговори што би ...

Училиштата во Туркије ќе бидат затворени една недела

Сите училишта во Туркије ќе бидат затворени една недела по разорните земјотреси што ја погодија земјата, соопшти денеска турскиот министер за образование Махмут Озер. Претходно денеска потпретседателот на Туркије изјави ...

foto/fb profil

(ИЗБОР) Албански медиуми: Тестовите за натпреварот по математика само на македонски јазик; бран протести во Албанија до заминување на Рама

Родители на ученици Албанци ги повлекоа своите деца од натпреварот по математика и протестираа пред објектот на Здружението на математичари на Македонија бидејќи тестовите биле само на македонски јазик, во ...

Фото: Wikimedia common

Меѓународната група за жртвите на летот на Украинската авиокомпанија побара одговорност од Иран за соборување на авионот

Министрите што ги претставуваат Канада, Шведска, Украина и Обединетото Кралство презедоа конкретни активности за да се осигура дека напорите да го повикаат Иран на одговорност за незаконското соборување на летот ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER