fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: ЗНМ

ЗНМ го осуди правниот притисок кон Гоце Михајлоски и Михаела Димовска од ТВ Канал 5 од страна на Левица

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува неоснованите приватни кривични тужби од страна на политичката партија ЛЕВИЦА кон новинарот и уредник Гоце Михајлоски и новинарката Михаела Димовска од Канал ...

Секуловски: Зелените теми не се доволно застапени во медиумите, потребен е нивен едукативен пристап за кревање на јавнат свест за зелените прашања

„Мојата лична перцепција е дека зелените теми не се доволно застапени би рекол во мејнстрим медиумите. Помали медиуми кои претендираат да се бават со истражувачко новинарство  преку репортажи или анализи ...

Фото: ИРЛ

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: Пресудата против ИРЛ го става приватниот, пред јавниот интерес и интересот на граѓаните

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) сметаат дека вчерашната судска пресуда против ИРЛ е поткопување ...

Ковачевски: Медиумите се наш партнер во градење европско, слободно и демократско општество

Заложбата на Владата за креирање амбиент во државата во кој медиумите ќе ја вршат својата работа професионално и независно согласно принципите на новинарството, ослободени од политички и економски влијанија и ...

МВР и ЗНМ со Протокол за безбедност на новинарите на интернет

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со работната група на Здружението на новинарите на Македонија, предводена од претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски, на која беше промовиран ...

Новинарските здруженија и медиумите со осуда за дискредитацијата на медиумите од страна на политичарите

Лавина од реакции предизвика говорот на претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, кој на партиски настан, медиумите (Алфа и Телма) ги нарече непријатели на Албанците. На оваа изјава, ...

Чадиковски, по реизборот за претседател на ЗНМ: Уште посилно за етика, за правда и професионализам

Веднаш по реизборот за прв човек на ЗНМ, по маратонското изборно собрание, Чадиковски даде изјава во која ги повтори заложбите за професионалност, правда, етика во новинарството. Тој ја истакна и ...

Чадиковски, Кока или Николовски – кој ќе помогне во професионализрање на новинарството?

Во пресрет на изборното Собрание на Здружението на новинари на Северна Македонија, што ќе се одржи утре, 3 декември, во хотел Александар Палас во Скопје, ЦИВИЛ Медиа разговараше со кандидатите ...

Николовски: Не за плата во новинарството под просечната и да за бенефициран стаж и колективни договори

Улогата на ЗНМ во креирање политики што ќе му помогнат на новинарството, состојбата на медиумите и потребите на медиумските работници, потребите и промените во медиумскиот простор, што можат да бидат ...

Кока: Професионалните стандарди, саморегулацијата и новинарската солидарност ќе бидат на највисоката точка на агендата

Саморегулацијата, откочување на реформите,  финансиската независност и поделеноста на медиумите се дел од заложбите на Филјана Кока, новинарка во МТВ и претендентка за претседателка на Здружението на новинари на Македонија ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER