Categories

Откако на сила стапи новиот закон во Унгарија, со кој се предвидува изградба на посебни кампови за сместување на миграните, граничната служба, полицијата и службите за азил ги завршиле...

Утринава во 7 часот и 58 минути со минута молк Брисел оддадена почит на жртвите на аеродромот Завентем, каде пред точно една година одекна првата бомба во серијата терористички...

„Шест години од кризата во Сирија, владините сили и вооружени групи сè уште бомбардираат цивили, извршуваат воени злосторства и злосторства против човештвото. Тие се извлекуваат без казна“, тврди Амнести Интернешнел во...

Либералната партија на досегашниот премиер Марк Руте, победи на парламентарните избори кои вчера се одржаа во Холандија. „Ова е ноќ кога Холандија, по Брегзитот, по американските избори, му рече –...

Откако властите во Германија заклучија дека социјалните мрежи не прават ништо за да се справат со говорот на омраза, Министерството за правда денеска излезе со предлог казни до 50...

„Погледнете нé сега: Србија се претвори во насилник повторно, Косово, кое е едвај старо девет години, е уморено од играчки и бара вистински тенкови и оружје, Босна се распарчува однатре,...

Претседателот на најбројната групација во Европскиот парламент, Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, на брифинг со новинарите-дописници во Стразбур, потенцирал дека ЕПП е загрижена за состојбата во Македонија, Косово и...

Во годинешното обраќање, извршната директорка на Телото на Обединетите нации за родова рамноправност и зајакнување на жените, Пумзиле Мламбо Нгчука, вели дека насекаде низ светот, многу жени и девојки трошат премногу часови...