Categories

Шпанија делумно или целосно ќе ѝ ја укине автономијата на Каталонија, доколку регионалните лидери не ја сменат одлуката, за прогласување независност. Властите на Шпанија соопштија дека ќе го применат...

Барањето за дебата во Европскиот парламент, закажана за денеска, за инцидентите што се случија на референдумот за независност во Каталонија, е на предлог на Левите партии и Групата на...

Илјадници Каталонци синоќа излегоа на улиците да го прослават референдумот за независнот што се одржа вчера и покрај обидите на шпанската полиција да го спречи. Додека тие славеа, за...

Германија го стопира најголемиот извоз на оружје во Турција, поради влошената ситуација со човековите права во Турција и сè позатегнатите односи со оваа земја, која е и НАТО членка....

На 11 септември 2001 година, 19 терористи, поврзани со исламистичката екстремистичка организација „Ал Каеда“, киднапираа четири патнички авиони и извршија самоубиствени напади врз цели во САД.

Според информациите од македонското Министерство за надворешни работи, евакуирани се сите македонски државјани кои што живеат на островот Сент Мартин. И Македонката што живее на францускиот дел од островот...

„Оваа година видовме дека тензиите на Балканот загрижувачки растеа, во различно време во различни земји. Имавме моменти на криза, акутна криза, но на крајот на денот, нашите партнери на...