Categories

Турската полиција денеска уапси повеќе од 120 поранешни вработени во Министерството за надворешни работи ширум земјата поради нивната наводна поврзаност со Фетулах Ѓулен.

Потпретседателот на Каталонија, Уриол Жункерас изјави дека тој регион ќе прогласи „нова република“, јавува МИА. „Потезите на Шпанија не им оставаат никаква друга опција на каталонските сепаратисти освен да...

пишува: Илир Ајдини (од Приштина, специјално за ЦИВИЛ Медиа) Метеоролозите на Косово најавија дека од утре, понеделник, 23 октомври, ќе паднат температурите и ќе има врнежи од дожд, а...

Германскиот весник Велт ам Зонтаг јавува дека бројот на полициски истраги за поврзаност со тероризам во земјата драматично се зголемил во текот на 2017 година, при што 900 истраги...

Локалните избори во Косово генерално мирно се одвиваат. Покрај неколкуте доцнења со отворање на избирачките места, она што од изутринава ги одбележа изборите е и еден инцидент – изјави...

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Kаталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола...

Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека Русија останува отворена за соработка со Вашингтон, иако политичките непријатели на Доналд Трамп во САД се обидоа да го спречат да ги исполни...

Моторџиска банда составена од Турци кои живеат во Германија, која дејствува под името „Османлиска Германија“, била поврзана со турските власти и служела за собирање информации и заплашување на водачите...