Categories

Здруженијата на новинарите од регионот (од Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија и Косово, Медиумскиот синдикат на Црна Гора и Независното здружение на новинарите на Србија), остро го осудуваат нападот...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, ги одложи плановите за напад врз американскиот пацифички остров Гуам. По разговорите со своите генерали, лидерот Ким најави дека малку подолго ќе го следи...

Шарлотсвил, САД, сè уште е во центарот на вниманието на американските и светските медиуми. CNN тукушто го објави и името на жртвата, 32-годишната Хедер Хејер, која настрада откако неонацист...

Кризата со мигранти предизвикува зголемен ризик од ропство во снабдувачките синџири на ЕУ, велат аналитичарите. Бизнисмените, потрошувачите и владите во државите членки на ЕУ, се повикуваат на поголема внимателност,...

Растргнат меѓу Брегзит и надворешната политика на Доналд Трамп, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, даде интервју за „Политико“, во кое ги изнесе и сопствените ставови за односот на...

Жените во Истанбул вчера маршираа за своето право да се облекуваат како  што сакаат, и на улица да излегуваат, облечени по сопствен избор, во кусо мини-здолниште или со шамија...