Categories

Денеска во Истанбул започна судењето на седумнаесетте уредници и новинари на опозицискиот весник „Џумхуријет“ кои беа уапсени во октомври минатата година, кога беше воведена вонредна состојба во Турција, по...

Косовската телевизија објави дека од експлозија на заостанати мини од воените судири во 1999, животот го загубиле 177, а повредени се најмалку 500 косовски граѓани. Од компанијата којашто го...

Една милијарда евра за поддршка на проекти од Европската унија (за информатичка и нано технологија) побарал францускиот претседател, Емануел Макрон од германската канцеларка, Ангела Меркел. Двајцата државници денеска во...

Продолжуваат провокациите на Северна Кореја, која лансирала уште една балистичка ракета. Според јужнокорејската војска, ракетата минала над илјада километри пред да падне во Јапонското Море. Веднаш потоа, потврда за...

Откако германскиот парламент ја изгласа одлуката за легализирање на истополови бракови со 393 гласа „за“ и 226 гласа „против“, иако беше против истополови бракови, и Меркел ја поздрави одлуката! 

Арбитражниот суд во Хаг пресуди во корист на Словенија во пограничниот спор со Хрватска и одлучи земјата да добие контакт на своите територијални води со меѓународното море. 

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на собирот на неговата партија Фидес во Будимпешта, му порача на Брисел дека на ниту една нација не може да ѝ се нареди со кого...

„Фејсбук“, „Јутјуб“, „Твитер“ и корпорацијата „Мајкрософт“ информираа дека формираат онлајн групација „Глобален интернет форум“ за борба против екстремизмот и тероризмот.