Categories

Американскиот Врховен суд делумно ја врати наредбата на претседателот Доналд Трамп, со која се воведува забрана за влез на лица од шест претежно муслимански држави во САД.

Инволвирањето на Балканот на Николај Патрушев, поранешен разузнавач и човек од доверба на Владимир Путин, посочува кон засилување на позицијата на Русија и на нејзиниот пристап во регионот, се...

Еден ден по одбележувањето на Светскиот ден на бегалците – 20 Јуни, во Унгарија започна судењето на единаесет лица, обвинети за смртта на 71 мигрант, кои се задушија во...

Обединетите нации објавија извештај за мигрантската ситуација во светот на крајот од минатата година, во којшто се наведува дека бројот на присилно раселените лица достигнал рекордни 65,6 милиони, пишува...

По 40 години членство и една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство, Европската унија и Велика Британија ги започнаа историските преговори за излез на...

Едно лице загина, а десетина се повредени кога возило прегази пешаци во близина на џамија во северен Лондон. Полиција го истражува случајот како потенцијален терористички напад. 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за нова мандатарка ја предложи Ана Брнабиќ, досегашна министерка за јавна управа и локална самоуправа. Тој изјави дека Брнабиќ го известила оти може да...

Турските власти го уапсиле претседателот на турската канцеларија на „Амнести интернешнел“ (Amnesty International), Танер Килич поради наводни врски со мрежата на Фетулах Ѓулен, кого Турција го обвинува за организирање...