Categories

Според резултатите од претседателските избори во Франција што се одржаа во неделата на 23 април, во вториот круг влегуваат центристот Емануел Макрон и претседателката на партијата на екстремната десница...

Со резултатите на референдумот, се оствари замислата на  Реџеп Тајип Ердоган, претседателот да добие поголеми овластувања со кои речиси апсолутно ќе може да владее со Турција, предизвика големи реакции,...

Вчера, во главниот град на Унгарија, десетици илјади граѓани протестираа против политиките на Владата на Виктор Орбан, за ограничување на академската слобода и против негативната кампања кон граѓанските здруженија.

Спорната одлука на претседателот Доналд Трамп за забрана на влез во САД на граѓани од претежно муслимански земји повторно е стопирана, овој пат на неопределено време. 

Откако на сила стапи новиот закон во Унгарија, со кој се предвидува изградба на посебни кампови за сместување на миграните, граничната служба, полицијата и службите за азил ги завршиле...

Утринава во 7 часот и 58 минути со минута молк Брисел оддадена почит на жртвите на аеродромот Завентем, каде пред точно една година одекна првата бомба во серијата терористички...

„Шест години од кризата во Сирија, владините сили и вооружени групи сè уште бомбардираат цивили, извршуваат воени злосторства и злосторства против човештвото. Тие се извлекуваат без казна“, тврди Амнести Интернешнел во...

Либералната партија на досегашниот премиер Марк Руте, победи на парламентарните избори кои вчера се одржаа во Холандија. „Ова е ноќ кога Холандија, по Брегзитот, по американските избори, му рече –...

Откако властите во Германија заклучија дека социјалните мрежи не прават ништо за да се справат со говорот на омраза, Министерството за правда денеска излезе со предлог казни до 50...

„Погледнете нé сега: Србија се претвори во насилник повторно, Косово, кое е едвај старо девет години, е уморено од играчки и бара вистински тенкови и оружје, Босна се распарчува однатре,...