Categories

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, што претставува повеќе oд 7.800 членови, излезе со соопштение во кое остро ги осуди...

„Владите треба да работат во интерес на граѓаните. Со олеснувањата на соработката на економски план, ќе има конкретни резултати, како за граѓаните и компаниите во нашите земји, така и...

Експертот за надворешна политика, професор д-р Денко Малески, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, ги анализира актуелните случувања на релација Македонија –Србија и нивната реперкусија врз процесот на забрзано членство...

Здруженијата на новинарите од регионот (од Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија и Косово, Медиумскиот синдикат на Црна Гора и Независното здружение на новинарите на Србија), остро го осудуваат нападот...

Косовската телевизија објави дека од експлозија на заостанати мини од воените судири во 1999, животот го загубиле 177, а повредени се најмалку 500 косовски граѓани. Од компанијата којашто го...

Со големо полициско обезбедување пред судот, додека Скопје го надлетуваа хеликоптери, денеска, во салата на Врховниот суд, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ги изнесе завршните зборови за...

„Осумнаесет години  во Македонија без решен правен статус, живеат повеќе од 150 бегалци од Косово“, изјави на денешната прес-конференција Народниот правобранител Иџет Мемети,.

ЦИВИЛ – Центар за слобода најостро го осудува нападот врз Арбана Џара, косовска новинарка, поранешна главна и одговорна уредничка на весникот „Зери“, која доцна синоќа е нападната и брутално...