fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Tag: Косово

epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR

КФОР: Ситуацијата мирна и под контрола

Ситуацијата кај браната Газивода е мирна и под контрола, соопшти синоќа КФОР.  Меѓународната мисија истовремено истакна дека КФОР е тука да ги заштити сите граѓани на Косово. КФОР повтори дека ...

Армијата на Србија превентивно подигнала борбена готовност поради тензиите на Косово

Армијата на Србија превентивно ја подигнала борбената готовност на целата територија поради тензиите на Косово, објави српскиот весник Новости. Откако вчера била одржана седница на Советот за национална безбедност, весникот ...

Дачиќ: САД отворено го поддржуваат компромисното решение за Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по разговорите што ги имаше со високи фунционери на САД оцени дека американската администрација во Вашингтон отворено го поддржува компромисното решение за проблемот ...

Почина Адем Демачи, „косовскиот Мандела“

Познатиот косовски активист и долгогодишен политички затвореник во времето на поранешна Југославија, Адем Демачи, почина вчера во попладневните часови во Приштина на 82-годишна возраст. Веста за смртта на Демачи, вчера ...

Никаква промена на границите не доаѓа предвид, порача советник на Харадинај

Кабинетот на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај денеска порача дека Владата на Косово ја исклучува секоја можност за дебата и преговори за поделба на Косово или за размена на територии со ...

Page 2 of 18 1 2 3 18

CIVILMEDIA NEWSLETTER