fbpx

Tag: Косово

Ројтерс: Тензично на границата меѓу Србија и Косово, патролираат британски војници

Британски војници патролираат на косовско-српската граница како дел од мировната мисија на НАТО, која е засилена поради загриженоста дека поранешните воени непријатели би можеле да се вратат во отворен конфликт ...

Волфганг Петрич: Нормализирањето на односите меѓу Србија и Косово е единственото решение за мирен соживот

Поранешниот специјален пратеник на Европската унија за Косово и поранешен висок претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина Волфганг Петрич денеска изјави дека се надева оти дијалогот меѓу Белград ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Шефот на НАТО: Размислуваме за трајно зголемување на војниците во Косово

НАТО размислува за трајно зголемување на бројот на војници во Косово со цел да ги држи тензиите под контрола, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО испрати стотици дополнителни ...

Вучиќ преку ОБСЕ побарал да го гласаат и во Косово, за Курти нема проблем доколку ѝ се обрати директно на Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ побарал преку ОБСЕ декемвриските избори во Србија да се одржат и на Косово. Како што објави профилот Адвокат Чедомир Стојковиќ на Икс, од Владата на ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Ветон Сурои: Западен Балкан сè уште е во зона на недовршен конфликт

Ветон Сурои беше меѓу групата етнички Албанци, вклучително и водачите на неколку политички партии и локалниот комитет за човекови права, кои организираа тивки демонстрации на 13 јуни 1991 година во ...

Курти: Ако се потпише предлогот на ЕУ за Заедницата на српски општини, веднаш оди пред косовскиот Уставен

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство во Косово, претставен од западните дипломати, веднаш ќе биде проверен од Уставниот суд за да се ...

Рама го пофали Курти за прифаќањето на предлогот за деблокирање на ЗСО

Албанскиот премиер Еди Рама се огласи на Твитер и напиша дека го пофалил косовскиот премиер Албин Курти „за прифаќањето на европскиот предлог за постигнување решителен напредок кон решение за деблокирање ...

Борел: Дијалогот е единствениот начин да се дојде до решение, од него зависи европскиот пат на Косово и Србија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска во Брисел, по средбите со лидерите на Србија и Косово, изјави дека дијалогот е единствениот начин да се дојде до решение и дека ...

Канцеларијата на ЕУ во Приштина потврди: Визите за Косово се укинуваат на 1 јануари

Канцеларијата на Европската унија во Косово потврди дека визната либерализација за граѓаните на Косово ќе стапи на сила на 1 јануари 2024 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во ...

Гутереш во извештајот за Косово: Недостигот на напредок во дијалогот носи ризик од дополнителни тензии и можна ескалација

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ги повика Белград и Приштина да се воздржат од преземање унилатерални дејствија кои би можеле да доведат до зголемени тензии и дополнителна ескалација ...

Page 1 of 45 1 2 45

CIVIL MEDIA NEWSLETTER