Categories

Република Македонија и Република Косово имаат позитивни и конструктивни билатерални односи и соработка на сите нивоа, без отворени прашања. Посета на Косово е можност за продлабочување на добрите односи,...

Мисијата на ОН во Косово (УНМИК) соопшти дека во декември 2016 година на Интерпол му предала нота од косовските власти, во која се бара да се укинат потерниците против...

Колку точно држави ја признале  независноста на Косово, Белград ќе утврдува преку голема дипломатска акција во следните месеци, информира весникот „Новости”.

Косовската полиција денеска го уапси пратеникот на Самоопределување, Албин Курти, кој воедно е и духовен лидер на ова политилитичко движење. По апсењето, следуваше судир на полицијата со приврзаниците на...

Дводневна работилница на тема „Подобрување на системот на правна заштита во врска со азил и натурализација“ ќе се одржи денеска и утре во Скопје, поврзана со интеграцијата на косовските...

По вчерашниот, втор круг од локалните избори, според прелиминарните резултати што ги објави Централната изборна комисија, во Косово најголем број градоначалнички места освои „Српска листа“, вкупно десет. Осум од...

Релациите меѓу земјите на Балканот и нивното градење мостови за надминување на меѓусебните недоразбирања, како и решавање на проблемите со посредство на меѓународната заедница, секогаш оставаат белег  на севкупната...