fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанската Џублета под заштита на УНЕСКО, саботажа на Самитот во Тирана, пасошот на Дуа Липа во општеството на спектаклите

КОХА НЕТ: Албанската Џублета под заштита УНЕСКО Џублетата, како традиционална албанска облека, стана дел од списокот на светско наследство како духовно или нематеријално наследство. „На состанокот на Меѓувладиниот комитет за...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косово ќе аплицира за членство во ЕУ, Албанија на британската листа на назначени „безбедни“ земји, заедничкиот јазик и националниот идентитет

ЕПОКА Е РЕ – Курти: За неколку дена ќе ја поднесеме апликацијата за членство во ЕУ Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за познатиот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ изјави...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: 110 години албанска држава, алпинисти на врвот Бистра го развеаја знамето во чест на 28 ноември, Робели го раслојува значењето на Загреб за албанците

SYRI - 110 години држава - Со пушка и пенкало, како започна ова патување Признавањето на Албанија како независна и суверена држава од страна на големите сили и од другите...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Политичкиот карактер на правописот, жените во албанската влада, ориентализмот и албанскиот идентитет

ПАНОРАМА: Политичкиот карактер на правописот „Стандардизацијата и обединувањето на правописот на албанскиот литературен јазик не е само лингвистичко научно прашање, туку пред сè политичко прашање условено историски од австриските империјално-колонијалистички...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти го чисти хаосот на претходниците, црвените линии на Косово и Србија, откажан ЕУ грантот од 28 милиони евра за Драч

ИНА: Албин Курти го чисти „ѓубрето“ што го оставија претходните корумпирани државници на Косово „Како што треба да се подвлече дека премиерот на Косово денеска се занимава со чистење на...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Русија ја демне опозицијата во Албанија, агенции и одбори засолниште на партиски моќници, скандал афера од 2 милијарди евра на пристаништето во Драч

ЈАВА ЊУЗ: Вака така, Русија ќе биде тука „Не се знае колку Русија ќе го цени движењето на ПД и ПЛ во овие диви ситуации кога „светот е во војна“....

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Нов пристап на Берлинскиот процес, регистерските таблички и Борел, обединувањето на албанските партии проблем за македонските интелектуалци

БАЛКАН ВЕБ: Обнова на Берлинскиот процес „Германија инвестираше во обновување на Берлинскиот процес. Лекцијата научена од претходните рунди, потребата да се демонстрира политички дух во процесот на проширување, се чини...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Француско- германската врска во очите на светот, дуел Курти – Вучиќ, Алијанса за Албанците со една нога во Владата, Албанскиот театар Моисиу со извонредни претстави

КОХА: Сите очи се вперени во француско-германската врска „Без оглед на тоа како ќе се развива тој конфликт, дојде до неповратно губење на довербата меѓу Европа и Русија. Агресијата на...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Вучиќ во братство со Русија, албанската азбука и Уставот, децениските контроверзии со пристаништето во Драч

Вучиќ-Путин (фото извор: Газета Експрес)

ГАЗЕТА ЕКСПРЕС: Вучиќ го предизвикува западот, го брани руско – српското братство Во знак на отпор кон повиците на Западот да се избере меѓу Москва и Западот, српскиот претседател Александар...

Read more
Page 30 of 30 1 29 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER