fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Албански медиуми: На пописот во Косово за прв пат е вклучена документација на воени штети во семејни стопанства; Косовските Срби ќе го бојкотираат пописот; ЕУ да користи обврзувачки механизми и кон Србија за Охридскиот договор

Во Косово почна пописот на населението, процес кој ќе трае месец и половина. Последниот попис на населението во Косово беше спроведен во 2011 година, кога земјата имаше околу 1,8 милиони...

Read more

Албански медиуми: Албанското собрание го изгласа законот за кривична амнестија; Вучиќ најави борба против приемот на Косово во СЕ; конфискуван имот на Радоичиќ

Со 110 гласа „за“, Собранието на Албанија го изгласа Законот за кривична амнестија, од кој корист се очекуваат близу 1.100 осуденици, од кои 700 веднаш ќе бидат ослободени, известија албанските...

Read more

Албански медиуми: Рама најави брендирана воена платформа „Made in Albania“, во Брисел денеска продолжуваат преговорите за српскиот динар; КФОР ја потврди подготвеноста за спречување ескалации на северот на Косово

Имаме амбиција во 2030 година да имаме воен извоз на брендот Made in Albania, изјави албанскиот премиер Еди Рама во својот говор во новиот Центар за иновации, безбедност и одбрана....

Read more

Албански медиуми: ИЦГ – „Косово ја добива битката за контрола на северот“; околу 400 српски екстремисти се обучуваат околу границата со Косово; Политичкиот екстремизам во Албанија е позагрижувачки од верскиот

Тензиии на северот на Косово поради новите градоначалници/Фото: МИА

Според извештајот од Меѓународната кризна група (ICG), Косово ја добива битката за контрола на северот со мнозинско српско население, додека надежите за нормализација меѓу Приштина и Белград се гаснат, пренесуваат...

Read more

Албански медиуми: Во Тирана конференција „Албанија 15 години во НАТО-безбедносни закани на Балканот“; по барање на социјалистите ќе се „чешлаат“ албанските медиуми за руско влијание; 25 години од убиството на 86 цивили во Кралан

Во Тирана, во рамките на 15-годишнината од членството на Албанија во НАТО, ќе се одржи конференцијата „Албанија 15 години во НАТО – безбедносни закани на Балканот“. Формирање на Специјална комисија...

Read more

Албански медиуми: Албанија одбележува 15 години во НАТО; албанските социјалисти предлагаат комисија против дезинформации и други форми странско мешање во земјата; Србите од северот на Косово против учество во пописот

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, денеска упати порака по повод 15 годишнината од членството на Албанија во НАТО. Социјалистичкото мнозинство го поднесе предлогот за формирање на специјална парламентарна комисија, за надзор...

Read more

Албански медиуми: Албанската опозиција бара да се прогласи неважечко гласањето од 7 март; Во Скадар запленети се 37.336 кубици садници канабис; Курти нема да даде оставка, инсистира на распуштање на собранието

Секретаријатот за етика во албанското Собрание денеска во 11:30 часот заседава за да го разгледа барањето на пратеничката група на ДП да ги прогласи за неважечки гласовите дадени на пленарната...

Read more

Албански медиуми: Судот во Стразбур одлучи албанската влада да ги обештети семејствата на жртвите од Грдец; Одобрен Извештајот за членството на Косово во Советот на Европа

Судот во Стразбур пред неколку недели одлучи дека треба да има парична отштета за 17 лица, повредени и членови на семејствата на жртвите во трагедијата во 2008 година, известуваат албанските...

Read more

Албански медиуми: Во Тирана протести против однесувањето на Рама кон новинарите; во Советот на Европа ќе се разгледува извештајот за Косово

Во Тирана денеска активисти и новинари се собраа пред кабинетот на премиерот во знак на протест против насилничкото однесување на премиерот Еди Рама кон новинарката Амброзија Мета, известија албанските медиуми....

Read more

Албански медиуми: Западот не го дозволи рускиот предлог за дискусија во ОН за кампањата на НАТО против Југославија; Нема напредок во дијалогот за српскиот динар во Косово

Foto: Wikimedia Commons

На вчерашната средба  на двајцата преговарачи од Косово и Србија во Брисел, за српскиот динар во Косово, не беше постигнат напредок. Следната средба се очекува да се одржи на 4...

Read more
Page 1 of 30 1 2 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER