fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Албански медиуми: Во Брисел продолжува дијалогот помеѓу Косово и Србија за динарот; Напреднат е статусот на Косово во Парламентарното собрание на НАТО; договорот Рама – Мелони започнува со имплементација од 22 мај

Во Брисел денеска ќе се сретнат главните преговарачи на Косово и Србија, Бесник Бислими и Петар Петковиќ, со сретнат со посредство на специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу...

Read more

Албански медиуми: Ќе продолжат ознаките „нон –грата“ од САД за албанските политичари; Косово и Србија денеска ќе ги достават своите предлози за користење на српскиот динар; забележани српски вооружени сили до косовската граница

Според американскиот помошник секретар Тод Робинсон, на САД им е јасно дека нон-грата ознаките на Стејт департментот треба да продолжат за сите оние политички или подземни експоненти кои се впуштаат...

Read more

Албански медиуми: Албанските и светските медиумски здруженија со осуда за инцидентот на Рама и новинарката; Рама не се извинува, вели дека е лага; Косово и Србија на 22 март со предлози за динарот

Албанскиот премиер Еди Рама вчера на прес конференција ја турна со рака по лице новинарката Амброзија Мета. По овој инцидент реагираа албанските медиуми и Мониторинг групата за кршење на слободата...

Read more

Албански медиуми: Во Брисел средба на преговарачите од Косово и Србија; Заедницата не треба да биде услов за членство во ЕУ; во Хаг продолжува судењето против Тачи и другите

Во Брисел денеска ќе се одржи средба помеѓу преговарачот на Косово Бесник Бислими и српскиот Петар Петковиќ. Тема на средбата ќе биде Охридскиот договор и српскиот динар во Косово, пренесуваат...

Read more

Албански медиуми: Една година од Охридскиот договор помеѓу Косово и Србија; Оштетени патокази на албански јазик на северот на Косово; Албанија 15 години во НАТО

Се навршува една година од Охридскиот договор помеѓу Косово и Србија. Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, на првата годишнина од Охридскиот договор побара Косово и Србија да...

Read more

Албански медиуми: Косовската влада побара да се спроведе одлуката на Уставниот суд за манастирот во Дечани ; средба Курти –Ескобар; сепак нема договор помеѓу мнозинството и опозицијата во Албанија

Косовскиот премиер Албин Курти вчера соопшти дека неговата Влада побарала од Агенцијата за катастар на Косово да ја спроведе одлуката на Уставниот суд од 2016 година за имотот околу манастирот...

Read more

Албански медиуми: Постигнат договор помеѓу мнозинството и опозицијата во Албанија; Истрагата за нападот во Бањска може да трае со години; според американски разузнавачи можно е да има меѓуетничко насилство во Западен Балкан во 2024 година

По речиси пет месеци судири и хаос, албанското собрание ќе се врати во нормала, откако претставници на мнозинството и опозицијата постигнаа начелен договор, известуваат албанските медиуми. Според претставникот на ЕУ...

Read more

Албански медиуми: САД порачаа албанското собрание да им служи на граѓаните наместо на политичарите; на повидок преговори помеѓу опозицијата и мнозинството; фотографијата на Радоичиќ со поранешниот српски амбасадор во САД предизвика реакции кај меѓународната заедница

Американскиот дипломат во Албанија, Дејвид Визнер излезе со јасна порака до политичарите, на средба со претседателката на Собранието Линдита Никола. Тој им порача дека партиите треба да им служат на...

Read more

Албански медиуми: И по 26 години Специјалното обвинителство нема обвинение за масакрот во Преказ; КФОР мора да обезбеди безбедност пред и по „критичните избори“ на северот на Косово

Поминаа  26 години од масакрот во Преказ . Но, за настанот кој го смени текот на историјата на Косово, се уште нема обвинение, иако од Специјалното обвинителство беше кажано дека...

Read more

Албански медиуми: Имотниот спор со Дечанскиот манастир е уште една пречка за членството на Косово во ЕК; опозицијата во Тирана со транспаренти во рацете ја блокираа говорницата во парламентот

Според Европската иницијатива за стабилност, Косово се соочува со уште еден предизвик во однос на членството во Советот на Европа. Според извештајот на ЕСИ, оценето е дека имотниот спор со...

Read more
Page 2 of 30 1 2 3 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER