fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Албански медиуми: Случајот „Грдец“ се враќа во албанскиот Специјален суд за корупција; СП бара дисциплински мерки за 3 демократски пратеници; Република Српска и нападот во Бањска ги загрижува Берлин и европските престолнини

Во Специјалниот суд за корупција и организиран криминал во Тирана, денеска ќе се одржи рочиште за поранешниот министер за одбрана, Фатмир Медиу, за трагедијата со експлозијата во Грдец. Косовските медиуми...

Read more

Албански медиуми: Лајчак во Косово за спроведувањето на договорот; 26 години од Епопејата на ОВК; албанскиот врховен суд ја разгледува жалбата на Бериша за притворот

Емисарот на ЕУ за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак денеска  престојува во Косово, на средба со вицепремиерот Бесник Бислими, со кого ќе разговараат за продолжување со спроведувањето на Основниот договор, известуваат...

Read more

Албански медиуми: Свечено отворена нова база на НАТО во Албанија; Бериша бара да му се укине притворот; Русија не сака крај на дијалогот помеѓу Србија и Косово

Во Албанија ( Кучове) денеска свечено ќе се отвори воената база на НАТО  со модерна инфраструктура за воените авиони на Алијансата, додека пред неколку дена беа склопени 3-те вооружени беспилотни...

Read more

Албански медиуми: Во Тирана Самит на балканските лидери; Вучиќ побарал изјавата на Самитот за Украина да биде без „санкции против Русија“

Во Тирана денеска се среќаваат лидерите на земјите од Западен Балкан и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, кои ќе учествуваат на регионалниот Самит за планот за економски раст на Европската...

Read more

Албански медиуми: Тирана под зголемена безбедност за посетата на Зеленски; историјат на односите помеѓу Албанија и Украина; можни се напади врз полицијата и општинските објекти на северот на Косово

Албанските медиуми денеска известуваат за пристигнувањето на Зеленски во Тирана во рамки на Самитот Украина - Југоисточна Европа, целосно посветен на Украина. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за првпат е...

Read more

Албански медиуми: Зеленски во Тирана на Самитот за Украина; Албанија бара да биде домаќин на Самитот на НАТО 2027; во Брисел ќе се разговара за српскиот динар во Косово

Во Тирана денеска ќе пристигне украинскиот претседател Володимир Зеленски, на Самитот што за прв пат ќе се одржи во Албанија, на 28 и 29 февруари. Самитот е посветен на Украина,...

Read more

Албански медиуми: Албанија и Британија заеднички против организираниот криминал; албанските социјалисти го повлекоа предлог законот за амнестија од Собранието; продолжува притворот за Тачи и Весели

Албанија и Велика Британија ќе формираат работна група против организираниот криминал. Двете држави ќе спроведат заеднички истраги и ќе разменуваат информации за напад на криминални групи и запленување на нивните...

Read more

Албански медиуми: Албанската опозиција протестираше и со молотови коктели кон Владата; Руските капацитети за дестабилизација го вклучуваат и Косово

Протестите што ги организираше албанската опозиција вчера вечер пред владата, според албанските медиуми, беа масовни, а учествувал и поранешниот премиер Сали Бериша, од говорница на балконот од неговиот стан, каде...

Read more

Албански медиуми: Во Тирана протест на опозицијата; албанскиот Уставен суд ја обзнани одлуката за договорот со Италија; 35 години од штрајкот на рударите од „Трепча“

Во Тирана денеска ќе се одржи протест на опозицијата, пред кабинетот на премиерот. Протестот ќе се одржи без физичко присуство на поранешниот премиер Сали Бериша, кој е во „куќен притвор“...

Read more

Албански медиуми: По нападот во Бањска нема напредок во дијалогот; малцинствата во Албанија бараат нивно вклучување во изборниот систем

По српскиот терористички напад во Бањска минатата година, процесот на состаноци во Брисел стана потежок за нормализирање на односите Косово-Србија. Последната средба Курти-Вучиќ беше во септември минатата година, неколку дена...

Read more
Page 3 of 30 1 2 3 4 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER