fbpx

ВМРО АМНЕСТИЈА

Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД

ЕДИТОРИЈАЛ

И тепаниот од вмро, и тепачот од вмро – погодете кој ги предизвикува инцидентите меѓу Бугарија и Македонија!

Тепаниот новопечен Бугарин, Пендиков, се најде и во странските медиуми како „бранител“ на македонското име во 2018 година.

ЏАБИР ДЕРАЛА Не знам што повеќе шокира – леснотијата со која вмровците се впуштаат во операции за предизвикување насилство, страв и поделби во општеството или инфантилноста што ја манифестираат, мислејќи...

Read more

Жесток сајбер напад на медиумската платформа на Цивил: Нѐ напаѓаат сајбер криминалци, овчари и зомби, заразени со малициозност

ЏАБИР ДЕРАЛА Медиумската платформа на Цивил е честа мета на сајбер напади. Утрото на 15 јануари (недела) започна масивен ботнет (botnet) сајбер напад на медиумската платформа на Цивил. Најверојатно се...

Read more

Кога патот кон ЕУ би бил италијанска песна

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА СДСМ одржа вистински мултимедијален спектакл во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, со што го заокружи караванот трибини со мотото „Силно и одлучно кон иднината“. Целиот настан обедини...

Read more

Конечно, сонцето на слободата ќе ја огрее Фамилијата. Да живее правдата!

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Една голема неправда е исправена. Апелацискиот суд ги укина пресудите на неколку членови на благородната Фамилија, тие посветени чувари на македонската демократија и прогрес, и ги врати на...

Read more

Неказнивоста и Гладоморот: 90 години подоцна, крвавата мисија продолжува

Голодомор, Харкив, 1933 година (фото извор: Diocesan Archive of Vienna, Wikimedia Commons)

Говор на Џабир Дерала, ЦИВИЛ – Центар за слобода Повод: Денот на сеќавање на Гладоморот (26 ноември) Собрание на Република Северна Македонија, 24 ноември 2022 Почитувани Екселенции, почитувани дами и...

Read more

„Зелена читанка“ за оние што се грижат за иднината на светот

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА Врз основа на искуството на Зелен ЦИВИЛ во комуникацијата со граѓанките и граѓаните, политичките и претставниците на граѓанските организации, како и од мониторингот на медиумите, изборните и политичките...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER