fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

ФОРУМ

Близнаковски: Купопродажбата на изборни гласови е изборна партиска корупција

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Јован Близнаковски - Доктор по политички науки, политички теоретичар и истражувач. https://www.youtube.com/watch?v=WGe-2OtWnNI Тој зборува за: Партиските трговии со...

Read more

Попоска: Институциите да имаат ефективна кривична правда и процесуирање на делата кои атакуваат жени

Храбро е денес да се зборува за човекови права и за женски права. Апелирам до министрите за Правда и МВР да ги засукаат ракавите и институциите да имаат ефективна кривична...

Read more

Калиќи: Жените повеќе да се поддржуваат меѓу себе, отколку да водат борба една против друга

За правата на жените треба да се зборува постојано а не само овие 16 дена активизам, истакна Нора Калиќи од иницијативата „Ајо“, на панелот на ЦИВИЛ „Родовата еднаквост во Северна...

Read more

Митева: Да не молчиме на родово базираното насилство, бидејќи тоа не е приватна работа

Сè повеќе стануваме несензибилни и недоволно зборуваме за родово базирано и семејно насилство, вели Стојна Митева од Скај плус Струмица, на панелот на ЦИВИЛ „Родовата еднаквост во Северна Македонија: Меѓу...

Read more

Фазли: Да ги научиме синовите да не ги тепаат своите девојки, отколку да ги учиме ќерките да бидат послушни

„Доколку сакаме промена мораме да почнеме од самите себе, да ги научиме нашите синови да не ги тепаат своите девојки, отколку да ги учиме ќерките да бидат послушни“, вели Алмира...

Read more

Маричиќ за „Дело“: Прашањето со Бугарија мора да се решава низ призмата на европските вредности

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за словенечкиот весник „Дело“ посочува на важноста проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно утврдени принципи, реални заслуги и испорачани резултати,...

Read more

Османи: Во интерес на Скопје и Тирана е да одат заедно на патот кон ЕУ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи не очекува да се случи раздвојување на Албанија и Северна Македонија на европскиот самит во декември на кој повторно ќе се разгледува дали двете земји...

Read more

Ѓоргиев: Застојот во Комисијата за историски прашања настана 2019-та кога Бугарија усвои рамковна позиција

Застојот во работата на Заедничката експертска македонско-бугарска историска комисија датира од октомври 2019 година со донесувањето на „Рамковната позиција“ на Бугарија за старт на преговорите со Северна Македонија, вели копретседателот...

Read more

Дерала: Пописот беше нападнат за да се разниши довербата во институциите и безбедноста во државата

Претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала на јавениот настан на ЦИВИЛ „Рендгенска снимка на Пописот“ истакна дека од спроведената статистичка операција треба да се извлечат заклучоци дека општеството и државата мора...

Read more

Заев: Принципите на еднаквост и недискриминација се во суштината на секое општество и на секоја заедница без исклучок

Зоран Заев (фото: Кирил Михаилов)

Денот на човековите права, 10 декември, е ден кога се потсетуваме на Универзалната декларација за човековите права на ООН која започнува со неприкосновената вистина дека „Сите човечки суштества се раѓаат...

Read more
Page 84 of 196 1 83 84 85 196

CIVILMEDIA NEWSLETTER