fbpx

ФОТО НА ДЕНОТ

Петриња, Хрватска

Земјотрес во Хрватска. Најпогодена од најновиот земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е гратчето Петриња, оддалечено 46 километри од главниот град Загреб. Фотографијата е од хрватскиот град...

Read more

Пожарникарите го донесоа Дедо Мраз кај најмладите пациенти

Денеска Дедо Мраз пристигна и кај најмладите пациенти на Клиниката за детски болести во Скопје, објави Министерот за здравство, д-р Венко Филипче. Него го донесоа пожарникарите. Сите заедно, им обезбедија...

Read more

Деноноќна работа за распределба на вакцините низ Европа

Вработените во Technisches Hilfswerk прераспределуваат достава на вијали за вакцини во транспортни кутии во центарот за вакцинирање Дазинг, Германија, сабота, 26 декември 2020 година. Првите пратки на вакцини против коронавирусот...

Read more

Топ настан: Перспективи 2021 – годишна конференција на ЦИВИЛ

Конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021“ на едно место собра 20 говорнички и говорници кои говореа за македонските, но и за глобалните перспективи во 2021 година. Министри, претставници на државни институции,...

Read more

Пустите улици на Рим

Работник за испорака на храна поминува покрај Колосеумот во Рим, четврток, 24 декември 2020 година. талија воведе модификуван карантин во четвртокот за Божиќ и Нова Година, со ограничувања на движењето...

Read more

Брифинг за борбената готовност на Армијата

Претседателот и врховен командант на Армијата Стево Пендаровски, денеска во Домот на Армијата во Скопје, беше информиран од страна на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски за состојбата и борбената...

Read more

Џо Бајден ја прими вакцината во живо, пред камерите на светските медиуми

Џо Бајден, новоизбраниот 78-годишен претседател на САД ја прими вакцината Фајзер во болницата Кристијана во Њуарк, Делавер, пред ТВ камерите кои во живо го пренесуваа настанот. Тој поведе кампања за...

Read more

17 декември, Меѓународен ден за крај на насилството против сексуалните работници

По повод 17 декември, Меѓународен ден за ставање крај на насилството врз сексуалните работници, по 13-ти пат во Скопје се одржа мирен собир, во организација на  СТАР - Прв колектив...

Read more

Панел дискусија на ЦИВИЛ со петте кандидати за градоначалник на Штип

Панел дискусија на ЦИВИЛ со петте кандидати за градоначалник на Штип за предвремените локални избори закажани на 13 декември. Панел дискусијата е во рамки на Фестивалот на слободата во организација...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10