fbpx
Оливер Спасовски
Official portrait of NATO Heads of State and Government

ОПШТЕСТВО

Продолжува црната кампања во Велес

Изминатава недела, Велес повторно, беше излепен со плакати со кои се продолжува „црната“ кампања и агресивната пропаганда на сметка на активностите на опозицијата. Според известувањата на набљудувачите на ЦИВИЛ - Центар...

Read more

МВР треба да ги заштити граѓаните додека протестираат

„Министерството за внатрешни работи има законска обврска да ја гарантира безбедноста на граѓаните доколку има јавен настан, собир, протест...“, вели правниот експерт на ЦИВИЛ - Центар за слобода, Сандра Гавриловска....

Read more

Анкета за Шарената револуција: Протестот ќе ја зголеми одговорноста кај политичарите

Повлекување на одлуката за аболиција, оставка на претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на целата Влада, се најважните барања...

Read more

Шарената револуција повикува на протест пред нејзината тврдина СЈО

Шарената револуција за утре, 10 јуни, со почеток во 18 часот, повика на масовен протест пред, како што велат, нивната тврдина - Специјалното јавно обвинителство, како потсетување до властите дека одбројувањето е...

Read more

Македонија: Преглед на дневни настани (8 јуни 2016)

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија: Хајндл испорача три приоритети за Македонија || Левица ги поддржа барањата на Шарената револуција || Продолжува полицискиот притисок врз активистите || Протести на судската администрација || Шарената...

Read more

Хајндл: Датум и услови за избори, СЈО без опструкции, спроведување на реформите на Прибе

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, испорача три приоритети со кои треба да се искористи позитивниот моментум по целосното повлекување на аболицијата од...

Read more

Прилеп: Граѓанскиот активист Жаре Стеваноски повикан повторно на информативен разговор!

Еден од најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп, адвокатот Жаре Стеваноски денеска беше повторно повикан на информативен разговор во прилепската полициска станица. Иако тој уредно се јавил во полициската...

Read more
Page 900 of 915 1 899 900 901 915

CIVILMEDIA NEWSLETTER