fbpx
Артан Груби
Емануел Макрон
Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ, селфи од неговиот ФБ профил, 11 ноември 2021 година

СКЕН – политички видео магазин: Хибридните закани – подмолност на интернетот

Хибридните напади пред сè се базираат на лажните вести, дезинформациите, говорот на омразата кои се генерираат од одредени центри на моќ, меѓутоа и измамата, саботирањето, употребата на пранкови… Хибридните закани...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: На „балот“ за човековите права на Ромите

Ром(к)ите честопати се мета на најразлични предрасуди и осуди од општеството, истовремено заборавени од институциите и политичарите, кои се посетувани единствено во време на предизборието или на Меѓународниот ден на...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: Ќе има попис во кој ќе учествуваат сите граѓани

По договорот меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пописот да се одложи за септември, граѓаните се во очекување на потврда на овој...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: Со пописот ќе се положи тестот за човечност

Политиката да се одвои од статистиката, бидејќи пописот тоа и е – статистичка операција, а не полигон за етно-политички пресметки. Гевгеличан(к)и сметаат дека пописот треба да се спроведе и дека...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: Пописот е од суштинско значење, треба да се одржи да видиме кои сме и што сме!

Политиката да се одвои од статистиката, бидејќи пописот тоа и е - статистичка операција, а не полигон за етно-политички пресметки. Гостиварчан(к)и се едногласни дека пописот треба да се спроведе и...

Read more

СКЕН – политички видео магазин: Дебатата за пописот во Штип, вистински пример за конструктивен дијалог

Политиката да се одвои од статистиката, бидејќи пописот тоа и е - статистичка операција, а не полигон за етно-политички пресметки. Започнатиот попис е тема на ова издание на политичкиот видео...

Read more

СКЕН: Попис на македонски начин, меѓу статистиката и политиката

Пописот на население и домаќинства наместо да е статистичка операција таа се политизира и се злоупотребува за политички цели и влошување на меѓуетничките односи. Во ова издание на политичкиот видео...

Read more

Трамп заминува од Белата куќа со багаж од длабоки политички поделби и 400 илјади жртви од пандемијата

Американскиот претседател Доналд Трамп заминува од функцијата по бурниот четиригодишен мандат за време на кој двапати беше отповикан во Долниот дом на парламентот и чиј мандат го обележаа длабоки политички...

Read more

СКЕН: Национализмот, таа темна дамка (втор дел)

Илустрација: Зоран Кардула

Што мислат јавните личности за национализмот и етничката омраза, колку нивното искуство посредно или непосредно го илустрира нивното мислење за национализмот и неговата штетност, како тие штетат на нашите заложби...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVILMEDIA NEWSLETTER