fbpx

СЛОБОДНА ЗОНА

Кукавици и лешинари

Никогаш не формираа вистински став за криминалот и злоупотребите. Тие беа „објективни“! Ако воопшто кажаа нешто налик на критика во темното време на страховлада на Груевски и фамилијата, тоа беше...

Read more

Наспроти сè, опстојуваме!

Добро утро со Орданоски

пишува: Сашо Орданоски Да не беше ВМРО-ДПМНЕ и Љупчо Георгиевски, Македонија можеби немаше да стане независна држава на 8 септември 1991 година. Да беше осамостојувањето така изведено како што сакаше...

Read more

Срам!

Фашистичкиот референдум против измислени мигранти, во Општина Аеродром, ќе се одржи паралелно со локалните избори! (Откако го дознав ова, сè уште не можам да си дојдам на себе, до кај може...

Read more

Два брега на матна река

Добро утро со Орданоски

Пишува: Сашо Орданоски Ја слушам вчерашната цинична изјава – којзнае која по ред – на српскиот министер за надворешни работи Дачиќ, дадена на еден меѓународен собир во Блед, дека „Србија...

Read more

За добар фудбал се потребни двајца

За немањето желба за подобрување на добрососедските односи меѓу Република Македонија и Република Албанија, најдобар пример досега е синоќешниот фудбалски натпревар на двете репрезентации, што се одржа во Струмица. Изборот...

Read more

Несвестица

Добро утро со Орданоски

пишува: Сашо Орданоски Вчера ги отслушав двете, помалку или повеќе здодевни прес-конференции, онаа на Заев, за 100 дена влада, и онаа на Груевски за истата тема. Случајот така...

Read more

Јас ќе гласам за Коце

Можеби насловот ве збуни, но, ако е така, драго ми е. И мене ме вознемирува помислата да гласам за најнеспособниот човек во историјата на градоначалници во светот, човек кој е...

Read more

Битка за детските насмевки

Претешки училишни чанти, учебници полни со непотребни и застарени информации, немотивирани наставници, кои инсистираат на „бубање“ на лекциите наместо разбирање на материјалот, најави за промени во образованието како и секоја...

Read more
Page 322 of 342 1 321 322 323 342

CIVILMEDIA NEWSLETTER