fbpx

СЛОБОДНА ЗОНА

„Пер калче доларо ин пиу, Теарце, парт ту“

Стотици полицајци со оклопни возила, исто толку партиски војници и мускули, многу партиски функционери, дипломати, домашни и странски новинарски екипи со десетици камери постојано присутни на гласачкото место, набљудувачи, подведувачи,...

Read more

Искоренувањето на тероризмот и омразата бара мотика, а не молитва!

Цирих, Берлин, Анкара..., пред тоа Алепо, летово Кабул, Минхен, Ница… Пред тоа, Истанбул, Орландо, Париз..., се само показатели и сигнали дека со човештвото денес сè повеќе владее омразата и глупоста,...

Read more

Спонтан крај!

И со „спонтаноста“ се претера! Затоа, ќе мора и на неа да ѝ  дојде крај.  Спонтан крај. Пишува: Петрит Сарачини Спонтано дојдоа, со организиран автобуски транспорт, од цела...

Read more

До крај, а крајот е блиску!

Пријатели, соборци, херои на отпорот, на Шарената револуција, херои од изборите на 11 декември 2016... Ќе мора во деновиве што следат да останеме ладни, и на целиот тој нивен простаклук...

Read more

Кај ќе ви оди душата?

Лудилото мора да се заузда, пред навистина да дојдеме до точката „од која нема враќање назад“! Над Македонија одамна е спуштена темна ноќ, а како се заакале збоднатите, запенавените, аздисани...

Read more

И Делчев би црвенеел од срам!

По вчерашниот говор на експремиерот Никола Груевски пред неговите поддржувачи, на митингот во Делчево, каде ја испрати најжестоката закана досега на политичката сцена во независна Македонија, денеска целото работно време,...

Read more
Page 350 of 355 1 349 350 351 355

CIVILMEDIA NEWSLETTER