fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

ТОП 10

Според ВМРО, во предност е… ВМРО! Уште една аматерска грешка на агитпропот, со стар датум на кој изгубија избори

И покрај честите гафови и бисери како што се „Да живее Зоран Заев“ на портпаролот Димче Арсовски, „јас сум на браникот на криминалот“ од (формално) првиот човек на партијата, Христијан Мицкоски (и...

Read more

Вмровците со нов скандал, го предлагаат „антидискриминаторот“ Даштевски за претседател на ДИК

Џабир Дерала/ Фото ЦИВИЛ

коментира: ЏАБИР ДЕРАЛА Продолжува талкањето по политичките и криминалните беспаќа на вмровската партија на Груевски што ја води неговиот советник за енергетика, познат и како „математичарот“ или „хидро“ Мицкоски. По...

Read more

Пикови на Стокхолмски синдром: како Владе Милчин се вклучи во хајка против „соросоидот Амон Сра“?

Петрит Сарачини

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Да драги мои. Верувале или не. Владе Милчин, некогашниот директор на фондацијата на Сорос, познат хипик, уметник, револуционер шеес-осмаш, се вклучи во хајката на левите Димчиња и...

Read more

Колозова: Институтот за општествени и хуманистички науки од Скопје, стана членка на Светскиот конзорциум на институти „CHCI“

Институтот за општествени и хуманистички науки од Скопје, стана членка на Светскиот конзорциум на институти и центри од областа на хуманистичките студии (CHCI), придружувајќи се на глобалните напори за воспоставување...

Read more

Зошто одма ни беше јасно која песна се пее во американскиот Капитол?

пишува: ЈАНЕ ЃОРЃИОСКИ Ни се допаѓало тоа (нам или уште помалку на Американците), или не, вчерашните насилни упади на демонстрантите во американскиот Капитол, се пресликана беда и мизерија на она што...

Read more

И Трамп како Груевски ги пушти низ вода тие што рушеа демократија во негово име

пишува: ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ Вчера, трамп објави видео на Твитер. Речиси идентично на груевски по 27ми, тој ги осуди насилствата и побара казна за виновниците. Исто како и груевски, тој ги пушти...

Read more

Португалија ќе ја продолжи политиката на Берлин, отворањето на преговори со земјава меѓу приоритетите на нивното претседавање со ЕУ

Организирање на првите меѓувладини конференции со Северна Македонија и Албанија во првата половина на годинава, е меѓу приоритетите на португалското претседателство со Европската Унија. По „студениот туш“ од Бугарија, Португалија...

Read more

Епидемиолошката состојба стабилна, првите вакцини на крајот на јануари или почетокот на февруари

Епидемилошката состојба во земјава е стабилна, а прекршувањата за празниците не биле чести, оценија здравствените власти по завршувањето на новогодишните и божикните празници. Се надеваат дека ќе продолжи трендот на...

Read more

Срцки

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Ако почнете да им одговарате на тапоглавците што ве прозиваат по десетина пати на ден, треба само на тоа да се посветите, а секако ќе биде залуден...

Read more

Наместо честитки и убави зборови, левото Димче во празничен маратон на омраза

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Ја испративме старата и тешка 2020 и ја дочекавме неизвесната 2021, поминаа Божиќни празници по стар и нов календар, Бадник, Коледе... Луѓето, без оглед дали се христијани,...

Read more
Page 545 of 595 1 544 545 546 595

CIVILMEDIA NEWSLETTER