fbpx

ВЕСТИ

Светски ден на метрологијата

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе се обрати на одбележувањето на Светскиот ден на метрологијата - 20 мај, што ќе се одржи во организација на Бирото за метрологија. Светскиот...

Read more

Седница на Советот за безбедност за инцидентите во Појасот Газа

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од...

Read more

15 мај низ вековите

1571.- Татарските освојувачи ја запалиле Москва. 1767.- Џенова на Франција и го продала островот Корзика. 1773.- Роден е австрискиот канцелар кнез Метерних. Клеменс Венцел Напомук Лотар фон Метерних-Винебург како министер за надворешни работи...

Read more

Во „Света Софија“ ќе се слави 1000-годишнината на Охридската архиепископија

Со Свечена академија во присуство на членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија предводени од поглаварот г.г. Стефан и на највисокиот државен врв на 27...

Read more

Со еден глас повеќе е избран Ким Тора за претседател на Каталонија

Каталонскиот парламент денеска го избра Ким Тора за претседател на регионалната Влада. За Тора, кој важи за приврзаник на тврдокорното крило на каталонските сепаратисти, гласаа 66 пратеници, додека 65 беа против....

Read more

Парламентарните партии делумно усогласени пред средбата Жан Моне

Деловникот за работа на Собранието, Етичкиот кодекс, буџетската независност на македонското Собрание, се дел од прашањата што се очекува да бидат дискутирани во рамки на Жан Моне процесот, чија прва...

Read more

Иванов бара од МНР извештаи за текот и исходот од последната рунда разговори за името

Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за исходот од последната средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Коѕиас со амбасадорот...

Read more
Page 3569 of 3920 1 3,568 3,569 3,570 3,920

CIVILMEDIA NEWSLETTER