fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ВОЈНА

Руски полицајци брутализираат демонстрантка во станица (вознемирувачко аудио +18)

Фото: Anton Vaganov (Reuters)

Во неделата, на 6 март, во 65 градови во Русија се одржаа протести против фактот дека Роскомнадзор и Министерството за одбрана на Руската Федерација забрануваат повикување со име под закана...

Read more

Универзитетски професори, научници, уметници и интелектуалци од Северна Македонија ја осудуваат инвазијата на Русија во Украина и повикуваат на мир

Група универзитетски професори, научници, уметници и интелектуалци од Република Северна Македонија ја осудуваат инвазијата на Русија во Украина. Писмото го пренесуваме во целост: Го осудуваме секој акт на убивање, уништување...

Read more

МНР на Украина: Спротивно на постигнатите договори, Русија повторно го прекина отворањето на хуманитарни коридори за евакуација

Фото: MARIUPOL, PHOTO OF LOCAL RESIDENTS PROVIDED BY UP/

Спротивно на постигнатите договори, на 7 март, Руската Федерација повторно го прекина отворањето на хуманитарни коридори за евакуација на цивили од околните градови во Кијивската, Харкивската, Доњецката и Херсонската област,...

Read more

Ковачевски – Гир: Поздравени се политиките на Северна Македонија, на линија на Европската Унија

Премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од заменик на премиерот договорен за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со Дејвид Гир, амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во...

Read more

Петровска од кралскиот институт во Лондон: Силна осуда на руската инвазија врз Украина, продолжувањето на нашата интеграција во ЕУ е неопходно

„Целосно ја осудуваме руската инвазија на Украина. Северна Македонија заедно со сојузниците во НАТО дава силна поддршка на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и нападот од Русија е повреда...

Read more

Нон – пејпер од МНР за конфликтот во Украина: Да надвладее гласот на разумот и да запрат страдањата

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, со нон-пејпер, покренува меѓународна акција чија цел е низ контакти луѓе со луѓе да се запознае руското општество со вистинските случувања во Украина...

Read more

Во Москва претепани и приведени 5.000 лица за време на протест против војната во Украина

5.000 луѓе се приведени во 69 градови, половината од нив во Москва додека вчера протестираа против војната на Кремљ во Украина. Луѓето беа сериозно претепани, напиша на Твитер белоруската новинарка Хана...

Read more
Page 154 of 189 1 153 154 155 189

CIVILMEDIA NEWSLETTER