fbpx

ВОЈНА ВО УКРАИНА

4 лица спасени од урнатините и пожарите во регионот Харков

Четири лица се спасени при отстранување на урнатините од урнатите згради и од пожарите во регионот Харков, кој продолжува да биде бомбардиран од руските војници, соопшти  Државна служба за вонредни...

Read more

Се водат борби во центарот на Мариупол, русите употребиле хиперсонично оружје во Украина

Градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко изјави денеска за Би Би Си дека во центарот на градот се водат улични борби, што, според него, ги попречува напорите за извлекување на неколку...

Read more

Од почетокот на војната, во Албанија пристигнале 351 украински бегалец

Фото: 
Ukrainians fleeing the war to Poland have a warm meal near the Lviv train station on Feb. 27, 2022. (Kostyantyn Chernichkin)

Се зголемува бројот на украински граѓани кои бегајќи од војната засолниште пронајдоа во Албанија, пренесува МИА. – Од почетокот на војната досега во нашата земја пристигнати се 351 украински граѓанин....

Read more

Вознемирувачко видео: Украинските медицински лица се обидуваат да спасат мало момче од урнатините

Страшна снимка од тоа како украинските медицински лица се обидуваат да го спасат животот на малото момче кое беше затрупано под урнатините по гранатирањето од руски окупатори. Русија убива украински...

Read more

Зеленски: Мораме да ставиме крај на оваа војна, замислете 14.000 трупови на стадион во Москва

Осмислени преговори за мир, за безбедност за нас, за Украина - се единствената шанса Русија да ја намали штетата од сопствените грешки. Време е да се сретнеме. Време е за...

Read more

Украинско МВР: Ќе ни требаат години да ги отстраниме мините

epaselect epa09744540 Ukrainian Armed Forces hold a drill on a shooting range of the 92nd separate mechanized brigade of Ukrainian Armed Forces near Chuguev city of Kharkiv's area, Eastern Ukraine, 10 February 2022 amid escalation on the Ukraine-Russia border.  EPA-EFE/SERGEY KOZLOV

Украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски изјави денеска дека на Украина и требаат години да ги отстрани неексплодираните направи по руската инвазија, пренесе МИА. – Кон Украина беа истрелани...

Read more

Успешно завршена евакуацијата на грчкиот конзул од Мариупол

epa09813091 A handout satellite image made available by Maxar Technologies shows destroyed buildings and homes in Mariupol, Ukraine, 09 March 2022. Extensive damage is noted to the civilian infrastructure in and around the city, including residential homes, high-rise apartment buildings, grocery stores and shopping centers, Maxar says.  EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT -- MANDATORY CREDIT: SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES -- THE WATERMARK MAY NOT BE REMOVED/CROPPED -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Генералниот конзул на Грција во Мариупол Манолис Андрулакис и 11 лица од грчката дијаспора вечерва ја поминале украинско – молдавската граница, со што успешно заврши операцијата за нивна евакуација, како...

Read more

Белата куќа: Бајден му укажа на Џинпинг на „последиците“ од каква било кинеска поддршка за руската инвазија

Американскиот претседател Џо Бајден му ги укажал на својот кинески колега Си Џинпинг „последиците“ од каква било поддршка за Русија во нејзината војна против соседна Украина, соопшти денеска Белата куќа,...

Read more

САД приземјуваат 100 авиони кои ги прекршуваат американските санкции

epa09482732 An Aeroflot Russian Airlines Boeing 777-3M0ER (tail number VQ-BQE) lands at the Los Angeles Airport in Los Angeles, California, USA, 22 September 2021.  EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Американското Министерство за трговија ќе наложи денеска приземјување на 100 авиони кои неодамна полетаа кон Русија и за кои се верува дека ја прекршуваат американската извозна контрола, вклучително и авион...

Read more

Русија ги користи ОН за ширење пропаганда, тврдат западни држави

Русија го користи Советот за безбедност на ОН за да шири дезинформации и пропаганда за нејзината инвазија врз Украина, соопштија денеска шест западни земји-членки, пренесе МИА. Тие го изнесоа ова...

Read more
Page 366 of 429 1 365 366 367 429

CIVIL MEDIA NEWSLETTER