fbpx
Драган мИшев, новинар, ЦИВИЛ Медиа(фото: Б.Јордановска/ЦИВИЛ)
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Зеленски му се заблагодари на Маск за помошта и сателитската поддршка со „Старлинк“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му се заблагодари на технолошкиот маг Илон Маск за поддршката на Украина со неговиот сателитски интернет систем „Старлинк“ (Starlink), пренесе МИА. „Следната недела ќе добиеме уште...

Read more

Украински термопили

Вук Драшковиќ

ВУК ДРАШКОВИЌ / DANAS Тој и неговите лојални „безбедносни сили“ во военото раководство и сталинистичките безбедносни служби не ја кријат својата намера Русија да ги анектира сите земји кои се...

Read more

Од почетокот на руската инвазија убиени 351 цивил, реалните бројки се веројатно, значително поголеми, меѓу жртвите и 18 месечно бебе

Фото: Evgeny Maloletka/AP

Бројот на цивили убиени во Украина од почетокот на руската инвазија пред 10 дена достигна најмалку 351, додека 707 се ранети, се вели во соопштението на набљудувачката мисија на ОН....

Read more

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, сега е на пат кон Берлин

epa09788491 Israeli Prime Minister Naftali Bennett attends a cabinet meeting at the Israeli Prime Minister Naftali Bennett attends a cabinet meeting at the Prime Minister's office in Jerusalem, Israel, 27 February 2022. Bennett announced Israel will send humanitarian equipment to Ukraine in the next days.  EPA-EFE/ABIR SULTAN / POOL

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска имаше средба со рускиот лидер Владимир Путин во Москва, соопшти неговиот кабинет, ја пренесува МИА информацијата на  Си-Ен-Ен. Според израелски владин претставник, тој со Путин...

Read more

Путин: Нациите кои размислуваат да наметнат зона на забранети летови се страни во конфликтот

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Москва ќе ја разгледа прогласувањето зона на забранети летови над Украина од која било земја како учество во конфликтот, објави Ал Џезира. Russia's President...

Read more

СБУ ги попречува плановите на Кремљ за нови „народни републики“ во западна Украина

Кремљ планираше да формира повеќе „народни републики“ на територијата на Украина - овој пат, во западна Украина, за да го поткопа националното единство и да го попречи снабдувањето со оружје...

Read more
Page 429 of 460 1 428 429 430 460

CIVIL MEDIA NEWSLETTER