fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

ЗДРАВСТВО

Сали: Трета доза вакцина и најсигурниот штитник, пациентите со коморбидитети да се обратат кон вакциналните пунктови

Бројот на граѓаните кои примиле прва доза на вакцина против Ковид-19 не е доволен, но уште понезадоволително е тоа што е многу мал бројот на оние кои примиле трета доза,...

Read more

ИЈЗ: Вакцинацијата против КОВИД-19 се препорачува за трудници и за тие кои се обидуваат да забременат

Вакцинацијата против КОВИД-19 се препорачува за трудници. Сите кои имаат 18 години и се постари од 18, вклучително и оние кои се бремени, кои дојат, се обидуваат да забременат сега...

Read more

Ковид статистика: Нови 1.045 случаи од 4.695 тестови, 25 починати и 2.418 оздравени пациенти

Во последните 24 часа, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од направени 4.695 тестови,  регистрирани се 1.045 нови случаи со КОВИД-19, 25 починати и 2.418 оздравени пациенти, соопшти Министерството...

Read more

СЗО: Посилна соработка со Кина во утврдувањето на потеклото на коронавирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека разговарал со кинескиот премиер Ли Кечијанг за потребата од зајакнување на соработката во одредувањето на потеклото на...

Read more

Ковид статистика: Нови 1.543 случаи од 4.667 тестирања, 18 починати и 1.961 оздравен пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 4.667 тестови, а регистрирани се 1.543 нови случаи со КОВИД-19, 18 починати лица и 1.961 оздравен пациент,...

Read more

Решенијата за изолација поради ковид-19 ќе се објавуваат на веб-страницата на ДСЗИ

Решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација поради ковид-19 да се објавуваат на веб страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и дополнително во „Службен весник“ во најбрз можен рок, одлучи...

Read more

Д-р Мехмедовиќ: Последен момент е да постигнеме колективен имунитет оти ќе се вратиме во ситуацијата од јануари 2020

Од вчера портпарол на Комисијата за заразни болести ед-р Злате Мехмедовиќ. Тој вели дека неговата позиција, исто како и членувањето на другите експерти, е неплатена и дека е потребна за...

Read more

Петличковски: Единствен начин да се намали бројот на реинфекции е вакцинацијата против Ковид-19, вклучително третата доза

Омикронот може да го избегне имунитетот постигнат од прележување на делта варијантата и може да го избегне и имунитетот кој е постигнат со вакцина ако таа е примена долго време...

Read more

Комисијата за заразни болести надградена со нови членови

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство денеска одржа состанок во новиот состав. Комисијата е формирана и надградена, рече денеска на прес-конференција министерот за здравство Беким Сали. Oд Министерството...

Read more
Page 26 of 26 1 25 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER