fbpx
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ЗЕЛЕНИ

Таравари: Ингеренции немаме, инвеститорите ги препративме во Владата, реакција нема

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари, отворено и директно говори за ЦИВИЛ Медиа за еколошките проблеми што го мачат градот и општината. Проблемите со кои се соочува локалната администрација и...

Read more

Радишани, од блиску

На тротоарите на главната улица „Радишанска“ во приградската населба Радишани - Општина Бутел, под трговскиот центар и пред Основното училиште „Ацо Шопов“, нема место за слободно движење на пешаците. До...

Read more

Охридското Езеро раскажува за климатските промени на континентот за период подолг од милион години

Специјализираното научно списание „Nature“ во последното издание објавува подолг текст посветен на Охридското Езеро, во кој ги објавува резултатите од спроведеното повеќегодишно истражување на седиментните наслаги под дното на езерскиот...

Read more

Научници и иноватори предлагаат радикални начини за „повторно замрзнување“ на Арктикот

Ако садењето повеќе дрвја може да ги надополни шумите и да го отстрани јаглеродниот диоксид од атмосферата, тогаш дали е можно да го обновиме мразот на Арктикот? Ова е прашање...

Read more

ЦИВИЛ со „Зелена иднина“ во Гостивар

ЦИВИЛ организира работилница со наслов “Зелена иднина“, посветена на зелените вредности, социјалната правда и антинационализмот, утре во општинската сала во Гостивар, со почеток во 11 часот. Проектниот тим на ЦИВИЛ...

Read more

Охрид строго се придржува кон мораториумот за градба

Охридската полиција приведе мајстори и градежни работници кои работеле на објект, дивоградба, на улица Марко Нестороски, објави локалниот интернет портал Охрид 1, кој наведува и дека приведувањето доаѓа откако локалниот...

Read more

ЦИВИЛ со „Зелена иднина“ во Штип

ЦИВИЛ организира работилница со наслов “Зелена иднина“, посветена на зелените вредности, социјалната правда и антинационализмот, утре во општинската сала во Штип, со почеток во 13 часот. Проектниот тим на ЦИВИЛ...

Read more

Митко Јанчев, градоначалник на Кавадарци: Министерството за екологија треба повеќе да работи (1 дел)

Митко Јанчев е единствениот градоначалник на урбана општина од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Тој е спешен бизнисмен и политичар, со истенчено чувство за локалните прашања, особено во доменот на заштитата на...

Read more
Page 55 of 63 1 54 55 56 63

CIVILMEDIA NEWSLETTER