fbpx
Фото: Ројтерс
Амбасадорката на Украина, Лариса Дир
Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Tag: 1 Мај

Синдикатите со одделни протести ќе го одбележат Меѓународниот ден на трудот, барањата исти

Со барања за зголемени и достоинствени плати за работниците, пристојно работно време и почитување на колективните договори, денеска синдикатите ќе го одбележат Меѓународниот ден на трудот. Најавени се одделни протести ...

1 мај низ вековите

- Денеска е Меѓународен ден на трудот. 1218.- Роден е германскиот цар Рудолф, основач на династијата Хабзбург, кој владеел од 1273 до 1291 година. Во битката на Моравското Поле во 1278 година ...

Сончево со умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во планинските предели ќе има краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, информираат од УХМР. Утринската температура ...

Да славам или не?

Први мај. Меѓународен  ден на трудот. Или популарно, ден на работникот. Во 1866 година во Чикаго, од први до четврти мај, со штрајк кој земал и свои жртви, работниците се избориле ...

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот 1 Мај 2018 година (вторник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството за  труд и социјална политика на сите граѓани во ...

Првомајски марш на синдикалците

Сојузот на синдикати на Македонија по неколку години пауза годинава организира првомајски марш по повод Меѓународниот ден на трудот.  Под мотото „Патиштата се различни, целта е една“ маршот ќе почне ...

Македонија, 1 Мај: Кршење на работничките права, социјална неправда, мобинг, дискриминација и политички притисоци

ЦИВИЛ – Центар за слобода им го честита 1 Мај на сите работнички и работници во Република Македонија и во светот. На овој ден, гласно бараме да се престане со нечовечниот ...

Протест: Собранието е мачета со која се масакрираат работничките права

Протестот за работнички права, кој го организираа синдикати и организации потписници на Повелбата за солидарност, а по повод Меѓународниот ден на работниците, денеска се одржа наспроти лошите временски услови. https://www.youtube.com/watch?v=SafzMUBtcuw ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER