fbpx
Палестина - Фото МИА
Фото: МИА / Архива
Фото: Медиа Претседател за сите
Фото: Принтскрин
Фото: Трн.мк
Фото: Укринформ
Бранко Тричковски, колумнист

Tag: Албанија

Фото: Парламент на Албанија

Советот за етика на албанскиот Парламент суспендира двајца пратеници, едниот на 40 дена

По барање на пратениците од Социјалистичката партија, а поради попречување на нормалното одвивање на вчерашната пленарна седница на албанскиот законодавниот дом, Советот за етика суспендираше двајца пратеници. Станува збор за ...

Џафери – Река: Најреалната шанса за членство во ЕУ до 2030 не смее да се пропушти

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска се сретнал со амбасадорот на Република Албанија во земјава, Фатос Река. На средбата, соопштија од владината прес-служба, биле пренесени честитки ...

Шефот на турската дипломатија во Тирана: Исчистете ги последните остатоци од ФЕТО во Албанија

Министерот за надворешни работи на Турција, Хакан Фидан, кој престојува во официјална посета на Албанија, по средбата со неговиот домаќин, министерот за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, на заедничката ...

Фото: Скриншот

Зеленски му се заблагодарил на Рама за поддршката и побарал проширување на програмите за обука на украински војници

Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски, попладнево имале телефонски разговор, во кој Зеленски му се заблагодарил за поддршката „во оваа тешка ситуација во која се наоѓа неговата ...

ФОТО: Миа

Османи-Хасани: Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги отворат кластерите и поглавјата и тоа не треба да се одолговлекува

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија Игли Хасани, кој е во прва официјална посета на земјава по ...

Министерот за надворешни работи на Албанија во прва официјална посета на Северна Македонија

Министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Игли Хасани, денеска ќе престојува во прва официјална посета на Република Северна Македонија, соопштија од МНР. Покрај средбата со министерот за ...

Започната истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Албанскиот Висок инспекторат за пријавување и контрола на имот и судир на интереси (ИЛДПКИ), информираше дека е започната управна истрага за градоначалничката на Булќиза, Фестиме Мјештри. -Откако темелно го разгледавме ...

Борел: ЕУ ќе обезбеди два милиони евра за поголема отпорност на Северна Македонија, Албанија и Црна Гора

Еден од резултатите на Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе биде најавата дека ќе обезбедиме дополнителни речиси два милиони евра со цел да ја зајакнеме отпорноста на Северна Македонија, Албанија и Црна ...

Премиерот на Албанија, Еди Рама (фото извор: ФБ профил на Еди Рама)

Албанија бележи уште еден многу важен чекор во процесот на интеграција во ЕУ

Албанското Министерството за Европа и надворешни работи (МЕНР), информираше дека  во Брисел успешно е завршен процесот на проверка познат како „скрининг“. - Овој процес траеше 14 месеци со 777 презентации, ...

Page 1 of 19 1 2 19

CIVIL MEDIA NEWSLETTER