fbpx

Tag: Албанија

Албанските министри, функционери и пратеници со повисоки плати од 65 до 98 отсто

Предлог-законот за зголемување на платите во јавната администрација и на функционерите вклучувајќи ги и министрите и пратениците ги обедини власта и опозицијата во Албанија, чии пратеници доцна попладнево го изгласа ...

Семејно насилство (Foto: Pixabay free)

Албанија: Доживотен затвор за убиство на дете, заострени казни за семејно насилство

Власта во Албанија го заострува односот кон насилниците во семејството и оние кои вршат кривични дела врз малолетници, објавија албанските медиуми. Соочени со вознемирувачките бројки на насилство врз жените, предлог-законот ...

Фото: Пали Колефски /Фејсбук

Единствената македонска партија во Албанија, МАЕИ со тројца советници во советот на општина Пустец

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во новиот состав на Советот на општина Пустец ќе има тројца свои претставници. На вчерашните избори од излезените околу ...

Мета од Пустец: Да овозможиме прекрасната македонска заедница да го зачува својот национален идентитет

Во Пустец беше одржан изборен собир на кој пред жителите се претстави кандидатот за градоначалник Панди Јани, а се обрати и лидерот на Партијата на слободата, Илир Мета, јави МИА. ...

Гир: Регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир, на денешниот панел „Регионалните иницијативи и европската интеграција“, рече дека регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ, туку служат да се донесат клучни ...

Светска банка и одобри на Албанија заем од 100 милиони долари за реконструкција на мостови

Албанската влада почнува со реализација на проектот за обнова на оштетени мостови во земјата во рамки на заедничкиот проект со Светската банка, пренесува МИА. Во телевизиско гостување, директорот на Албанската ...

Со славењето на Енвер Хоџа, Левица покажува дека сака да ја стави земајва во „бункер“, наместо да напредува кон ЕУ

Политичката партија Левица и нивниот лидер Димитар Апасиев со посетата на гробот на албанскиот диктатор Енвер Хоџа ги откриваат своите идеали и иднината во која сакаат да ја носат земјата. ...

Шајн: Имаше обиди за разбивање на „Отворен Балкан“, но сега јасно се прикажани успесите од иницијативата

Кога Србија и Албанија седнаа на иста маса во октомври 2019 година, никој не веруваше дека овие две земји ќе си подадат пријателска рака и ќе воспостават заедничка регионална иницијатива ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Судскиот процес против поранешните лидери на ОВК ќе ја препише историјата; во пресрет на изборите во Албанија, Рама ветува просечна плата од 900 евра во 2024 година

Косовските медиуми се преокупирани со тековното судење во Хаг, на поранешните лидери на ОВК, со различни анализи и изјави од домашни и странски релевантни извори. Престижниот британски медиум „Гардијан“ излезе ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER