fbpx
ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА

Tag: Албин Курти

Премиерот на Република Косово, Албин Курти (фото извор: Wikimedia Commons)

Курти: Разговарав со Борел, нагласив дека избраните градоначалници ќе даваат услуги за сите граѓани

Косовскиот премиер Албин Курти на својот Твитер профил доцна синоќа објави дека имал телефонски разговор со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел на актуелни теми, вклучително и ...

Фото: МНР

Средба Османи-Курти: Регионалната соработка е клучна алка во зајакнување на безбедноста

 Заштитата на правата на сите заедници е од фундаментално значење за стабилноста во Косово и поширокиот регион, истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, по денешната ...

Игор Бандовиќ

Игор Бандовиќ, Центар за безбедносни политики, Белград: Средбата Вучиќ – Курти е добра основа за нормализирање на односите, но не смее да застане тука

Игор Бандовиќ е директор на Белградскиот центар за безбедносни политики (БЦБП) од 2019 година. БЦБП е независен истражувачки центар кој придонесува кон унапредувањето на безбедноста на граѓанките и граѓаните во ...

Марјан Забрчанец

Забрчанец: Средбата Вучиќ – Курти во Охрид, инвестиција во мирот на Балканот и во забрзување на заедничкиот европски напредок

Средбата на лидерите на Србија и Косово (Охрид, 18 март 2023) е регионален и европски настан од највисок ранг, на која се решава едно од најгорливите прашања во регионот и ...

Фото/ МИА

Зошто, според Курти, Борел ја избрал Северна Македонија за следниот состанок на дијалогот Косово-Србија

Косовскиот премиер Албин Курти за време на Економскиот форум во Скопје зборуваше зошто мисли дека шефот на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ја избрал Северна Македонија ...

Фото/ Влада на С.Македонија

Ковачевски-Курти: Скопје го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, имаше средба со косовскиот премиер, Албин Курти. На средбата се дискутираше за повеќе теми, меѓу кои ...

Спроведувањето на Косовско-српската спогодба потешко од согласувањето за самиот договор

Вчерашниот ден за косовскиот премиер Албин Курти, и претседателот на Србија Александар Вучиќ беше долг. Прво имаа состанок со европските посредници Џозеф Борел и Мирослав Лајчак за потоа да имат ...

Борел: Имаме предлог на маса, се надевам дека Вучиќ и Курти ќе го прифатат

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, денеска изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти се поканети во Брисел на 27 ...

Брнабиќ: Верувам во гаранциите на меѓународната заедница во однос на формирањето на ЗСО

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ по повод денешната посета на специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак на Приштина и Белград оцени дека дипломатските активности се забрзуваат и притисокот се засилува ...

Премиерот на Република Косово, Албин Курти (фото извор: Wikimedia Commons)

Курти контра Лајчак: Договорот мора да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека француско-германскиот план треба да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија. Тој оваа изјава ја даде зборувајќи за средбата што ја одржа синоќа со ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER