fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Албин Курти

Фото/ Влада на С.Македонија

Ковачевски-Курти: Скопје го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, имаше средба со косовскиот премиер, Албин Курти. На средбата се дискутираше за повеќе теми, меѓу кои ...

Спроведувањето на Косовско-српската спогодба потешко од согласувањето за самиот договор

Вчерашниот ден за косовскиот премиер Албин Курти, и претседателот на Србија Александар Вучиќ беше долг. Прво имаа состанок со европските посредници Џозеф Борел и Мирослав Лајчак за потоа да имат ...

Борел: Имаме предлог на маса, се надевам дека Вучиќ и Курти ќе го прифатат

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, денеска изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти се поканети во Брисел на 27 ...

Брнабиќ: Верувам во гаранциите на меѓународната заедница во однос на формирањето на ЗСО

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ по повод денешната посета на специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак на Приштина и Белград оцени дека дипломатските активности се забрзуваат и притисокот се засилува ...

Премиерот на Република Косово, Албин Курти (фото извор: Wikimedia Commons)

Курти контра Лајчак: Договорот мора да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека француско-германскиот план треба да има взаемно признавање меѓу Косово и Србија. Тој оваа изјава ја даде зборувајќи за средбата што ја одржа синоќа со ...

Фото/ Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак од неговиот Фејсбук профил

Лајчак по средбата со Курти: Очекувавме подобро разбирање за француско-германскиот предлог

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, по средбата што ја имаше со косовскиот премиер Албин Курти и останатите четворица дипломати, рече дека очекуваа повеќе ...

Фото/ Албин Курти од неговиот Фејбук профил

Курти: Србија се обидува да го врати влијанието во Косово, Босна и Црна Гора

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за швајцарскиот весник Tages-Anzeiger изјави дека Србија се обидува да создаде сесловенска хегемонија на Балканот, пренесува Kallxo.com. Според него, Србија се обидува да го ...

Фото/ Македонскиот премиер Димитар Ковачевски со високиот американски дипломат Дерек Шолет

Шоле: Сеопфатен договор, фокусиран на меѓусебно признавање меѓу Косово и Србија

Високиот советник на Стејт департментот на САД, Дерек Шоле, по посетата во Северна Македонија каде  се сретна македонскиот премиер Димитар Ковачевски, во која што беше констатирано Стратешкото партнерство на Северна ...

Барикади на косовската криза 2022 година (Wikipedia Commons)

Османи и Курти со сомневања за присуство на Вагнер групата на северот на Косово

Зголемената напнатост во северниот дел од Косово на крајот на 2022 година покренаа дискусија во јавноста дека Србија не се откажува од територијалните претензии кон Република Косово. Се обновија и ...

Фото извор: МИА

Џачка апелира до САД И ЕУ да инсистираат на дијалог за Косово, а Курти и Вучиќ да разговараат

Албанската министерка за Европа и надворешни работи Олта Џачка повторно реагираше на тензиите на северот на Косово, но овој пат со поблаг тон во споредба со синоќешната реакција, јави дописничката ...

Page 3 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER