fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: „Алијанса за Албанците

Алтернатива вечерва ќе одлучува за идните чекори при евентуален влез на Алијансата за Албанците во Владата

Најтесното раководство на владејачката Алтернатива вечерва на средба во Гостивар ќе одлучува какви чекори ќе преземат во однос на евентуалниот влез на Алијансата за Албанците (АА) во Владата, потврдија за ...

Заев: Вицепремиерското место за реформи ќе го чувам за Алијансата за Албанците

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за Алијансата за Албанците, а испразнетите места на замениците-министри од оваа партија кои вчера поднесоа оставки ќе ...

Алијанса за Албанците најави дека излегува од Владата, Заев вели оставките се очекувани

Алијансата за Албанците најави дека излегува од Владата и оти најверојатно денеска сите заменици-министри, државниот секретар во Министерството за правда, како и именуваните директори ќе се повлечат од функциите. Заминувањето на ...

Функционери на Алијансата за Албанците поднесуваат оставки во Владата

Иако Зиадин Села, претседателот на Алијансата за Албанците, изјави дека неговата партија ќе остане во Владата, денешните оставки на функционери на оваа партија сигнализираат поинаков развој на настаните.  Според ТВ21, ...

Заев и Села не се договорија

Речиси три месеци по локалните избори, по кои се испразнија неколку министерски позиции во владата на Зоран Заев, но и по неколкунеделните најави токму од премиерот дека многу скоро ќе ...

Заев: Новиот предлог од Алијансата за Албанците беше неприфатлив

Премиерот Зоран Заев изјави дека предлозите за испразнетите министерски места се испратени до Собранието на Република Македонија и оти предлогот на Алијансата за Албанците за министерското место за здравство бил ...

Советниците на Алијанса за Албанците и Беса во Гостивар со обвинувања кон министерот Спасовски

Советничката група на коалицијата Алијансата за Албанците, Беса и ДНЕТ по напуштањето на вчерашната конститутивна седница на советот на општина Гостивар информираа дека оцениле оти е неразумно да бидат дел ...

Хајредини: Владата има проблем со поставување приоритети!

Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии и економски експерт, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, зборува за владините проекции на буџетот за 2018 година и за политичките превирања во земјата. https://www.youtube.com/watch?v=yZ1Nn17XM3s ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER