fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Ана Чупеска

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Борбата против дезинформациите треба да биде со секојдневно бомбардирање со факти

Проф. д-р Ана Чупеска во интервјуто за ЦИВИЛ МЕДИА зборува и за борбата против дизнформации со апел до граѓаните да внимаваат од каде се информираат. „Инжинирање на јавното мислење преку ...

Чупеска Стратегија за интеркултурализам

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Без европскиот пат можеме да се најдеме во состојба на авторитаризам што може да доведе до меѓуетнички тензии

Во Годишникот на Фондацијата за европски прогресивни студии, меѓу другото, се тврди дека умерените и прогресивните гласачи во државите членки на ЕУ имаат добри изгледи за победа на европарламентарните избори ...

Аналитичари: На Мицкоски му престојат „тешки“ денови – дали Арсовска може да биде „шпицен играч“ место него?

Новата анкета на неделникот Фокус,покажа драстично разместување на расположението на политичките преференции на граѓаните после последниот жесток партиско-политички судир меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и Христијан ...

Чупеска: Дуото Захариева/Каракачанов синхроно пливаат со дуото Мицко/Орце

Со цел разгорување на националната омраза помеѓу бугарскиот и македонскиот народ, дуото Захариева/Каракачанов синхроно пливаат со дуото Мицко/Орце, пишува во објава на Фејсбук професорката Ана Чупеска. „Дуото Захариева/Каракачанов синхроно пливаат со ...

Уставните измени не го загрозуваат македонскиот идентитет, смешен е „џокерот“ на Мицкоски

Нови резолуции се очекуваат и од други стратешки партнери на Северна Македонија, како онаа на германскиот Бундестаг за поддршка на македонскиот јазик и култура, дознава „Фронтлајн“ од дипломатски извори. Од ...

Мицко против Мицкоски

АНА ЧУПЕСКА Оние кои лажат дека го штитат македонскиот идентитет, од наводен бугарски диктат. Тие, исто така лажат дека Преговарачката рамка е бугарски моделирана рамка. Истите тие, се уште на ...

Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа

Чупеска: Нашиот политички систем во однос на етничките права и нивните гаранции можеме да го дефинираме како авагарден

Универзитетската професорка Ана Чупеска, во обраќањето на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, се осврна на поставеноста на политичкиот ...

Стелт фашизам

АНА ЧУПЕСКА За потребите на еден домашен разговор, ја тестирав мобилната апликација ASK AI. Во chat box-от напишав Macedonian far right (Македонска крајна десница). И еве што беше наведено: …”Македонската ...

Циркус максимус трагикус

Скандалот во судскиот совет, најзначаниот по сила на Устав орган кој треба да ја гарантира независноста и непристраснота на судиите, е капката која дефинитивно ја прели чашата во врска со ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER