fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: анкета

Анкета на ИПСОС/ Еуроњус: Мнозинството гласачи на ЕУ се ЗА пристап на Украина во ЕУ

Украина е омилена земја-кандидат за влез во ЕУ за европските гласачи, открива ексклузивната анкета на IPSOS/Euronews, но проширувањето на блокот не е меѓу главните приоритети на граѓаните пред изборите за ...

Анкета на „Фокус“: Над 75 отсто од граѓаните со поддршка за „Отворен Балкан“

Дури 76 отсто од испитаниците изразија поддршка за иницијативата „Отворен Балкан“, покажува последната анкета објавена од „Фокус“. Покрај поддршката за „Отворен Балкан“, испитаниците на анкетата дале силна поддршка и за ...

Повторна поделба во ВМРО-ДПМНЕ, дали е на повидок нова политичка опција поддржана од Груевски?

Изминатиот период беше одбележан од внатрепартиската битка помеѓу поранешниот и актуелниот претседател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што несомнено предизвикува и поделба на гласачкото тело на оваа партија. Откако Никола Груевски и ...

Анкета на „Фокус“: Двајца се караат, третиот користи – Ковачевски најпопуларен политичар

Додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ е зафатена со внатрепартиски битки меѓу актуелниот претседател, Христијан Мицкоски и поранешниот Никола Груевски, рејтингот на премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски е во постојан раст. ...

Анкета: Македонците и Албанците во земјава со голема поддршка за Отворен Балкан, Србија и Албанија најпријателски, Бугарија најнепријателска земја

Иницијативата „Отворен Балкан“ добива сѐ поголема поддршка кај граѓаните во Северна Македонија. Според анкетата на Институтот за политички истражувања Скопје, речиси две третини од вкупното население на државава, и од ...

Кнез Михајлова во Белград (Foto: Wikimedia Commons)

Анкета на Демостат: 11 отсто од Србите би се бореле за Косово

Зајакнувањето на мировните сили на НАТО почна во Косово по минатонеделните немири на северот на земјата, соопшти Алијансата. Насилството избувна откако косовските власти назначија градоначалници етнички Албанци на позиции во ...

Page 1 of 17 1 2 17

CIVIL MEDIA NEWSLETTER