fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Бајден

Бајден под притисок поради продажба на оружје на Израел: Речиси 90 демократи му испратија писмо

Речиси 90 конгресмени и претставници на Демократската партија вчера го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да размисли за прекин на продажбата на оружје на Израел доколку израелската влада не го ...

Фото: МИА архива

Аризона обвини 18 републиканци за обид да го променат резултатот од изборите во државата во 2020 година

Во американската сојузна држава Аризона, обвинети се 18 лица во врска со обидот за промена на резултатите од претседателските избори во 2020 година во корист на Доналд Трамп, објави државниот ...

Бајден го повика Конгресот итно да одобри воена помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика пратениците да одобрат дополнителна воена помош за Украина и Израел што е можно поскоро, пренесува Укринформ. „Сега не е време да ги напуштиме нашите ...

Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Бајден укина студентски долгови во висина од 7,4 милијарди долари за 277.000 должници

Администрацијата на Бајден ќе укине 7,4 милијарди долари студентски долг за 277.000 должници, соопшти денеска Белата куќа, пренесува Ројтерс. Претседателот Џо Бајден во понеделникот ги објави плановите за олеснување на ...

Бајден: Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон војната во Газа е „грешка

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон војната во Газа е „грешка“, рече американскиот претседател Џо Бајден во интервју објавено во вторникот, нудејќи дополнителни критики за начинот на кој Израел ...

Претседателот Бајден (Фото: Салван Жорж/Вашингтон пост)

Бајден ќе го претстави планот за делумно отпишување на долговите на околу 23 милиони студенти

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска ќе објави план за олеснување на студентскиот долг од кој ќе имаат корист најмалку 23 милиони Американци. Предвидено е Бајден да објави детали за ...

Фото: миа.мк

Бајден: Работиме да издејствуваме ослободување на новинарот Иван Гершкович од рускиот затвор

Белата куќа објави изјава од претседателот Џо Бајден по повод навршувањето на една година руски затвор на новинарот на Волстрит џурнал, Иван Гершкович. -Новинарството не е злосторство и Иван замина ...

БАЈДЕН - фото МИА

Бајден со помош на Обама и Клинтон собра рекордни 25 милиони долари за својата кампања

Кампањата за собирање средства за американскиот претседател Џо Бајден со поранешните претседатели Барак Обама и Бил Клинтон генерира над 25 милиони долари, најголема собрана сума досега во историјата на САД. ...

Барак Обама

Обама ќе му подаде рака на Бајден во борбата против Трамп

Барак Обама минатиот петок помина неколку часа во Белата куќа, во посета на својот поранешен потпретседател Џо Бајден. Расположението било весело додека партнерите разменувале шеги, пренесува Си-Ен-Ен. Обама јасно им ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER