fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: бегалци

Евростат: Околу 4,3 милиони Украинци заминаа во земјите на ЕУ поради руската агресија

Околу 4,3 милиони луѓе кои не се државјани на Европската унија, а кои ја напуштиле Украина како последица на руската инвазија, добиле статус на привремена заштита во земјите на ЕУ ...

Членките на ЕУ постигнаа договор за згрижување бегалци и мигранти

Земјите-членки на Европската унија денеска постигнаа договор за споделување на задачата за згрижување бегалци и мигранти во кризни ситуации. -Многу сум среќна што земјите-членки сега се договорија за регулирање на ...

Голема експлозија на складиште за гориво во Нагорно-Карабах, 26.9.2023

Нагорно-Карабах: Голем број загинати и повеќе од 300 повредени цивили во експлозија во складиште за гориво, расте бројот на бегалци

Во експлозија во складиште за гориво во Нагорно-Карабах загинаа 20 луѓе, а стотици беа повредени, соопштија локалните етнички ерменски власти, јавува Би-Би-Си, додека Ал Џезира објави дека бројот на загинати ...

Foto: Wikimedia Commons

УНХЦР: Повеќе од 800.000 луѓе би можеле да побегнат од Судан поради конфликтот

Повеќе од 800.000 луѓе би можеле да побегнат од конфликтот во Судан, предупреди денеска шефот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), Филипо Гранди. Досега најмалку 73.000 луѓе пристигнале ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER