fbpx

Tag: Битиќи

Битиќи: Алчноста на тие кои доаѓаат на власт за личен профит беше императив на ВМРО-ДПМНЕ

Алчноста е индивидуална категорија, која луѓето или ја имаат или ја немаат. Гледавме како никнуваат бели палати и различни објекти кои не вродија никаква придобивка за обичниот граѓанин, па констатацијата ...

Фото МИА

Денеска во Скопје се одржува третиот саем на женско претприемништво

Денеска во Скопје се одржа Третиот Самит за женско претприемништво во рамки на проектот Национална платформа за женско претприемништво (НПЖП). Проектот е кофинансиран од Европската Унија и во истиот се ...

Битиќи – Пирани: ИФЦ заинтересирана за поддршка на инвестиции во делот на енергетиката од обновливи извори

Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) е заинтересирана за поддршка на инвестиции во земјава во делот на енергетиката од обновливи извори, било истакнато на денешната средба на вицепремиерот задолжен за економски прашања, ...

Фатмир Битиќи / Фото: ЦИВИЛ

Битиќи: Утре на владина седница ќе дадеме предлог-законско решение за корекција на покачените плати на функционерите и именуваните лица

„Минатата недела Владата донесе одлука и не задолжи работна група од четири министри утре да дадеме законско решение за Законот за плати на избрани и именувани лица“, откри вицепремиерот за ...

Фото: Влада.мк

Битиќи – Агелер: Неопходно е државата да го задржи европскиот стратешки правец

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на САД, Анџела Агелер, денеска оствариле средба ...

Усогласен текстот на меморандумот за економска соработка помеѓу Северна Македонија и Јужна Кореја

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со бизнис делегација од Република Кореја ...

Фатмир Битиќи, и економскиот тим на Владата на РСМ на работна средбa со Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство. 24.03.2023/Фото:Влада.мк

Битиќи домаќин на бизнис делегација од Република Кореја, составена од светски реномирани компании

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ќе оствари средба со бизнис делегација од Република ...

Битиќи: Со одлуката за даноците ќе бидат опфатени луксузните возила и оние кои испуштаат повеќе CO2

Луксузните возила и оние кои испуштаат поголем процент на јаглероден диоксид во воздухот ќе имаат повисока даночна стапка, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Предлог-одулуката треба да биде ...

Довербата на компаниите расте, инвестираат, а ние ќе возвратиме со континуирана 100% поддршка со измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите

„Довербата која Владата ја стекна кај компаниите кои масовно присуствуваа на настанот „МК Економија – Довербата расте”, говори дека сме на прав пат да обезбедиме одржлив раст и развој преку ...

Битиќи за Максим Димитриевски: Не ме радува што поранешен член во мојата партија во јавниот простор изнесува политичка реторика која е полна со десничарски ставови

„Мислам дека треба одредени работи разјаснат отколку очекувањата околу нова партија на г-динот Димитриевски. Ќе почнам од нешто што мислам дека им е јасно на повеќето слушатели и на г-динот ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER