fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Битиќи

Битиќи – Пирани: ИФЦ заинтересирана за поддршка на инвестиции во делот на енергетиката од обновливи извори

Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) е заинтересирана за поддршка на инвестиции во земјава во делот на енергетиката од обновливи извори, било истакнато на денешната средба на вицепремиерот задолжен за економски прашања, ...

Фатмир Битиќи / Фото: ЦИВИЛ

Битиќи: Утре на владина седница ќе дадеме предлог-законско решение за корекција на покачените плати на функционерите и именуваните лица

„Минатата недела Владата донесе одлука и не задолжи работна група од четири министри утре да дадеме законско решение за Законот за плати на избрани и именувани лица“, откри вицепремиерот за ...

Фото: Влада.мк

Битиќи – Агелер: Неопходно е државата да го задржи европскиот стратешки правец

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на САД, Анџела Агелер, денеска оствариле средба ...

Усогласен текстот на меморандумот за економска соработка помеѓу Северна Македонија и Јужна Кореја

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со бизнис делегација од Република Кореја ...

Фатмир Битиќи, и економскиот тим на Владата на РСМ на работна средбa со Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство. 24.03.2023/Фото:Влада.мк

Битиќи домаќин на бизнис делегација од Република Кореја, составена од светски реномирани компании

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ќе оствари средба со бизнис делегација од Република ...

Битиќи: Со одлуката за даноците ќе бидат опфатени луксузните возила и оние кои испуштаат повеќе CO2

Луксузните возила и оние кои испуштаат поголем процент на јаглероден диоксид во воздухот ќе имаат повисока даночна стапка, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Предлог-одулуката треба да биде ...

Довербата на компаниите расте, инвестираат, а ние ќе возвратиме со континуирана 100% поддршка со измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите

„Довербата која Владата ја стекна кај компаниите кои масовно присуствуваа на настанот „МК Економија – Довербата расте”, говори дека сме на прав пат да обезбедиме одржлив раст и развој преку ...

Битиќи за Максим Димитриевски: Не ме радува што поранешен член во мојата партија во јавниот простор изнесува политичка реторика која е полна со десничарски ставови

„Мислам дека треба одредени работи разјаснат отколку очекувањата околу нова партија на г-динот Димитриевски. Ќе почнам од нешто што мислам дека им е јасно на повеќето слушатели и на г-динот ...

Уште на следната владина седница може да се ревидира одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи од вкупно 2.000 групи на производи ...

Фото: ЦИВИЛ

Битиќи на Економскиот форум: Економски меѓузависности во регионот и забрзано интегрирање кон ЕУ, е патот кој води кон просперитет

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, учествуваше на панел  дискусијата на Економскиот форум „Од криза до решенија – станавме ли ...

Page 2 of 10 1 2 3 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER